Vlevo dolů před touto skalkou je největší skála na Tvarůžku, spadající strmě do rokle. Chodníček na jeho vrchol ve stráni nás tam bezpečně dovede. Na konci hřebene za poslední skálou s pamětní deskou se nad loukou dáme šikmo vlevo řidším lesem a dostaneme se k rozcestníku žluté a červené značky.
Po červené pak na Brdo s kamennou rozhlednou, kterou stojí zato navštívit. Odsud od rozhledny po zelené značce směr Roštín prudším sestupem přijdeme k asfaltové cestě, která tuto značku kolmo protíná.

Vpravo je kamenný most se žlutě natřeným zábradlím. Tady odbočíme vlevo po asfaltce, která se po chvíli mění na zpevněnou cestu, a asi po 700–800 metrech se nám v mladším smrkovém porostu objeví vpravo travnatá cesta na stráň, které vévodí osamocený vysoký strom. Ten nás bezpečně nasměruje na Habánky.

Ve vysoké trávě jen kousek od sebe stojí dvě menší skalky, z nichž je částečný výhled na jižní Hanou, a když se otočíme zpět, uvidíme neobvyklý pohled na rozhlednu na Brdu.

Vrátíme se zpět ke kamennému mostu, za kterým je vpravo krytá studánka, a pokračujeme severovýchodním směrem po asfaltce na Bunč. Po 600 metrech vpravo stojí lovecká chata, za kterou je travnatá stráň s několika vzrostlými stromy. V levé části stráně, pod hustým smrkovým lesem, je skála, kterou jsme popsali minule. Odsud pokračujeme dále po asfaltce, nad kterou se vpravo vine skalnatý hřeben. Po 300 metrech od chaty se dostaneme k rozcestí, kde hřeben končí menší skalkou, viditelnou z cesty. Tady se dáme po nezpevněné, ale znatelné cestě vpravo a přijdeme k červené značce, která nás dovede zpět na Bunč.

Tato spodní trasa je sjízdná i na kole.

Zdeňka Svobodová, Zdeněk Basovník

Již dříve uveřejněné texty naleznete vpravo nahoře v oddíle Související články