Pro ty, kdo by o Tichých vínech Reduta slyšeli poprvé… připomenete, odkud se vzal název?
Tichá vína jsou jednoduše ta vína, která nešumí. Tu a tam nějaké vinařství „zašumí“, to už je ale věc jejich prezentace. Asi se chtějí pochlubit. Doménou nicméně zůstávají tichá vína a odtud plyne také název této exklusivní degustace.

Mohl byste našim čtenářům přiblížit, čím se váš košt liší od jiných vinných koštů na Slovácku, a proč by právě tento neměli vynechat?
Ve vinařském kraji, v centru Slovácka člověk očekává tradiční košty, na které jsme zde léta zvyklí a hrdí. Doba se ale znatelně posunula jak ve výrobě vína, tak v jeho kvalitě. A s tím jde ruku v ruce také prezentace. Vinařství, která zveme, jsou na špičkové úrovni, řekl bych, že mají srovnání ve světovém měřítku. Myslím si, že vína, která se rodí s takovou péčí, si zaslouží také patřičnou prezentaci. V rámci Klubu kultury jsme zvyklí pracovat na vysoké úrovni, i proto se snažíme, aby tato akce byla jiná a patřila mezi top.

Čtyřiasedmdesátá výstava vín v Polešovicích
Čtyřiasedmdesátá výstava vín v Polešovicích byla společenským fenoménem

V čem konkrétně tedy ona „jinakost“ spočívá?
Tichá vína Reduta jsou společenskou událostí. Ta se odehrává v barokních prostorách uherskohradišťské Reduty. Nezní zde tóny cimbálové muziky, ale živá vážná hudba. Návštěvníci se mohou těšit na degustaci té nejvyšší společenské úrovně. Tomu odpovídá také dress code. Atmosféra se podobá spíše návštěvě divadla nebo plesu. Dalším důležitým specifikem je pak bezprostřednost prezentace. Povětšinou jsou účastni přímo majitelé, jejich someliéři nebo vinohradníci, kteří o svém vínu vypoví opravdu ten nejautentičtější příběh.

Výjimečná akce si žádá noblesní hudební pozadí… jaké hudební těleso se o ně aktuálně postará?
Jedná se o komorní trio Con Amore, které je tvořeno hobojistkou Ivetou Trojanovou, klavíristkou Radanou Belákovou a kontrabasistou Michalem Pášmou. Jádrem jejich repertoáru je především hudba období baroka a klasicismu, ale i skladby romantismu a dvacátého století.

Prozradíte, která vinařství se budou v Uherském Hradišti prezentovat?
Jsou to vinařství: THAYA, SPIELBERG, SONBERK, VINNÉ SKLEPY SKALÁK, RODINNÉ VINAŘSTVÍ KOŠUT, VINAŘSTVÍ MACHOVEC, VÍNO JAKUBÍK, VINAŘSTVÍ NA BLATECH, MAŇÁK, MORAVÍNO, VINAŘSTVÍ SV. BARBORA a CHÂTEAU TOPOĽČIANKY.

Čeká návštěvníky krom běžných odrůd také nějaká specialita?
U Château Topoľčianky můžete ochutnat Nitriu, u vinařství Maňák Malbec nebo Johanniter, u dalších vinařství pak několik zajímavě pojmenovaných Cuvée.

Velikonoční výstava vín v Břestku s desetiletými tradicemi
Velikonoční výstava vín v Břestku nabídla 450 vzorků

Červená, bílá, rosé, suchá nebo sladká, jakým vínům dáváte vy osobně přednost a proč právě jim?
Mám rád extraktní polosladká vína, které rád vnímám všemi smysly.

Na kolik korun přijde zájemce vstupenka a jakým způsobem si budou moct jednotlivé vzorky kupovat?
Každý návštěvník za symbolické vstupné 100 Kč dostane degustační skleničku, katalog a interaktivní pomůcku „Tichý someliér“, která mu chytře poradí, s jakým pokrmem se která odrůda vína snoubí, při jaké ideální teplotě ji podávat a a čím je charakteristická. Před vstupem do hlavního sálu si smění hotovost za „mince Reduta“ a následně po červeném koberci vyrazí vstříc degustaci. Průvodcem mu bude katalog, v němž najde vedle medailonků jednotlivých vinařství také soupis všech degustačních vzorků včetně jejich ceny v přepočtu na mince Reduta.

Opomněli jsme něco? Máte nějaký osobní vzkaz závěrem, aktuální pocit?
Jsem nesmírně rád, že v letošním roce můžeme opět nabídnout to nejlepší, co naše krásná zem poskytuje. Ty nejkrásnější plody, jež se promění v onen lahodný mok, který tu všichni máme tolik rádi. A nesmírně si vážím také podpory, která akci vynáší tak vysoko. Od samého počátku jsou s námi místní partneři, společnosti a firmy, které nám pomocí darů pomáhají zabezpečit akci na takové úrovni. Tradiční je spolupráce a podpora ze strany Vinařského fondu České republiky. Tichá vína Reduta jsou pod patronací prezidenta Svazu vinařů ČR. A tradičně nad touto významnou událostí přebírá záštitu i starosta města Uherské Hradiště. Těm všem bych rád ze srdce poděkoval.