Tichá vína Reduta – v čem je tato degustace jiná?

Tichá vína překračují hranice regionu. Vybraná vinařství z celé Moravy nabízí v nevšedním barokním prostoru to nejlepší a milovník vína může navázat přímý kontakt s jeho domovinou – původcem nebo sommellierem. A protože jsou Tichá vína akcí společenskou, degustující jsou oblečeni do společenského oděvu a můžou si vychutnat víno a pohodu večera za tónů vážné hudby v podání Kvinteta Minuetto. Je to výjimečný večer vyladěný do nejmenších detailů.

Prozradíte nám ještě další?

Každý z návštěvníků získá katalog vín, který poslouží k snadné orientaci mezi víny a seznámí blíže s vinařstvími. Kromě katalogu dostane ke vstupence dárek – skleničku a drobné překvapení ve stylu Tichých vín Reduta. Vstupenky jsou navíc číslované a slosovatelné. Kdo bude vylosován, odnese si produkt zúčastněných vinařství. Pro zpestření degustace budeme podávat i značkovou kávu a sýry k zakousnutí. Vše utváří jeden celek – příjemný večer ve stylu Tichých vín.

Prý jste si kromě role organizátora střihl kvůli Tichým vínům i roli herce, je to tak?

Ano, účinkuji ve zbrusu novém spotu, na který se můžou zájemci podívat na webových stránkách Klubu kultury.

Jak vlastně samotná degustace probíhá?

Každé vinařství má ve velkém sále Reduty své místo, kde nabízí vzorky vín. Ty si lze zakoupit za mince Reduta – speciální žetony, které jsme nechali pro akci narazit. Lidé si je smění za hotovost na centrální pokladně. Cena jedné mince je 10,– Kč. Prochutnávaná vína mají různou hodnotu.

Pro koho je tato společenská událost určena?

Určitě pro všechny, kteří mají rádi krásu, příjemnou atmosféru, dobrou vážnou hudbu a kvalitní vína… Pozvali jsme do Reduty špičková vinařství, která nabídnou více než stovku vzorků svých nejlepších vín a milovník vína ví, že není úplně snadné se k takovým vínům dostat.

Minulý ročník si prý pochvalovaly především ženy…

Ano a je to pochopitelné. Ženy jsou většinou rády ve společnosti a zdobí se. Během roku k tomu není tolik příležitostí. Mohou sice chodit do divadla, na koncerty nebo na ples, ale Tichá vína jsou jednou z událostí, kde si člověk naplno může užít večer ve společenském – slavnostně se obléci a v krásných starobylých prostorech z doby baroka vychutnávat krásná kvalitní vína. Když vyjde počasí, můžou třeba se sklenkou v ruce korzovat i po nádvoří. Ve spojení s vážnou hudbou si pak užívají výjimečné okamžiky.

Co vše už máte přichystáno?

Vlastně vše – od katalogů až třeba po skleněné mísy na chlazení lahví. Hlídáme si každý detail. Vyzdoben bude samozřejmě i prostor Reduty. Reduta bude stejně navoněná a nachystaná jako všichni, kteří na akci zamíří nebo ji připravují, cenný barokní objekt a živý element budou ten večer v symbióze. To vše si dobré víno zaslouží. Je to s ním jako s jídlem. Jídlo chutná mnohem lépe dobře naservírované a upravené. Jinak si jej vychutnáte v michellinské restauraci, jinak meníčko uprostřed všedního dne. Proto připravujeme pro veřejnost do detailů vyladěný večer, ve kterém mohou skvělá vína poznat opravdu do hloubky.

Jak jste letos vybírali dvanáct vinařství, která se zúčastní akce?

Výběr nebyl jednoduchý. Vinaři byli po prvním ročníku doslova nadšeni a řada z nich se nechala slyšet, že akci na podobné úrovni ještě nezažili. Letos jsem musel některá vinařství s omluvou odmítat. Naší smělou ambicí je nabídnout návštěvníkům pestrost. Prozatím nabízíme to nejlepší z vinařské oblasti Morava, ale do budoucna se můžeme těšit i na vinařskou oblast Čechy a doufáme, že Tichá vína v příštích ročnících překročí hranice naší země.

Klub kultury pořádá během roku desítky akcí, jsou Tichá vína jen další v řadě?

Určitě ne. Na Slovácku opravdu není o kulturní události nouze, a proto jsou už někdy vnímány jako samozřejmost. My jako Klub kultury jsme u většiny z nich. Tichá vína Reduta děláme veřejnosti i sobě pro radost a já věřím, že se z této události nikdy nevytratí její exkluzivita a čistota. Pro mě je důležité, že se najdou lidé a společnosti, kteří nás podporují, a těm bych chtěl poděkovat. Bez nich bychom nikdy nedosáhli tak příjemné atmosféry a úrovně.

MARKÉTA MACHÁČKOVÁ