Budou se jich muset vzdát? Nebo bude v zákoně nějaká výjimka? Byla by to velká škoda, kdyby košty vín a destilátů zanikly? Mezi návštěvníky výstavy tichých vín byl i prezident Svazu vinařů ČR Tibor Niytray, který v souvislosti s tímto ožehavým tématem zodpověděl Deníku několik otázek.

Pokud by ale poslanci návrh schválili, měly by ochutnávky burčáků, vín a destilátů v České republice namále?

Pevně věřím v to, že takový zákon Parlamentem České republiky nemůže projít. Svaz vinařů udělal v této oblasti obrovský kus práce a spojil se s rozumnými poslanci, senátory a politiky, kteří takovému zákonu nedají zelenou.

Předpokládám, že když se zmíněný zákon připravoval, měl se snad k němu možnost vyjádřit Svaz vinařů, potažmo i vy. Nebo jste k tomu nedostali prostor?

Bylo nám velice líto, že když někdo zákon připravoval, tak se nás vinařů, kterých by se dotknul, nezeptal, zda s jednotlivými body návrhu souhlasíme, zda máme nějaké připomínky. Vzhledem k tomu, že texty, které byly do navrhovaného zákona implementovány, byly hodně amatérské a hodně nepřesné. Posléze jsme ale z ministerstva zdravotnictví dostali zprávu, že návrh zákona by se koštů neměl týkat. Já jsem totiž právník, ale tak, jak byl návrh zákona napsán, byl-li by schválen, tak už bychom si v podstatě vína nelízli. A nejenom nelízli, ale nemohli by se učit studenti našich vinařských a zahradnických škol, ale ani číšníci, protože by víno ani jiný alkohol nemohly do prostor školy ani páchnout. Nevím, jestli vůbec někdo počítal s tím, že se návrh takzvaně dočistí v konečné fázi až v parlamentu. Tak by se ale zákony rozhodně dělat neměly. Zejména ne tehdy, pokud by dopadly na tradiční kulturu v místech, kde se pěstuje ovoce, kde se víno nebo jiné alkoholické nápoje vyrábějí.

Určitě za výstavní sezonu vín navštívíte řadu koštů, nejen těch noblesnějších, jako jsou Tichá vína Reduta, ale těch na vesnicích, které na úkor svého volného času pořádají vinaři ruku v ruce se zahrádkáři. Setkáváte se na nich s lidmi, kteří by byli namol opilí?

Když se dnes podívám po čtyřhodinové ochutnávce tichých vín sálem Reduty, nevidím tu jediného potácejícího se muže nebo ženu, natož někde se válející se vyznavače vína. A nebývá tomu ani na výstavách vín ve městech a na vesnicích, které se konají v režii vinařů a zahrádkářů. Ale pojďte se podívat do států, kde jsou obrovské restrikce, co se alkoholu týče, a tam takových lidí najdete spoustu, protože oni pijí tak, aby se okamžitě dostali do nějakého alkoholového opojení. Lidé se na košty vín nejdou opít, ale s vinnými moky se seznámit, vychutnat si je, pohovořit si o nich, poradit se se zkušenými vinaři.

Navrhovaný zákon ale směřuje také na dětské akce. Tam by se v případě, že je navštíví víc dětí než dospělých, nemělo podávat víno nebo kořalky vůbec. Také s tím určitě souhlasíte?

Košty jsou kulturním a historickým dědictvím, které musíme pro další generace zachovat. Ano, hlídejme to, aby děti a mladiství nepili alkohol. Ale tady je potřeba vést rodiče k tomu, aby nenechali svoje děti pít alkohol. Jsme to my rodiče, kteří neseme za svoje děti zodpovědnost, nikoliv stát. Motivujme rodiče k tomu, aby chránili svoje děti před pitím alkoholu, ale nežádejme stát, aby v tomto směru zastupoval roli otce a matky. To je paternalistický přístup, který v této oblasti, ale v tradicích, které jsou nám dány historicky, nemá místo.

ČTĚTE TAKÉ Hradišťská Reduta byla výkladní skříní tichých vín