Právě Bunč je jediným místem na Uherskohradišťsku, kam je od 1. listopadu možný vjezd pouze na zimních pneumatikách. A to bez ohledu na aktuální teploty, které v těchto dnech netradičně vysoce překračují desetistupňovou hranici.

„Víkend byl pěkný a měli jsme velké množství návštěvníků, včetně řidičů. Myslím, že určitě můžeme mluvit přímo o stovkách," odhadl víkendovou návštěvnost Jan Železník z Lesního penzionu Bunč.

Co všechno může způsobit namrzlý povrch silnice, si v pondělí 10. prosince dopoledne uprostřed chřibských lesů ve směru od Modré k Bunči zkusila na vlastní kůži čtveřice řidičů.

Co všechno může způsobit namrzlý povrch silnice, si v pondělí 10. prosince 2012 dopoledne uprostřed chřibských lesů ve směru od Modré k Bunči zkusila na vlastní kůži čtveřice řidičů. FOTO: Policie ČR

Policisté případné nezodpovědné řidiče varují. „Nedá se říci, že bychom se zrovna na tento úsek momentálně zaměřili, plníme pochopitelně daleko víc našich povinností. Nicméně každý by si měl samozřejmě rozmyslet, v jakém počasí, na jakých pneumatikách a do jakého úseku pojede. Pokud dojde na této komunikaci k dopravní nehodě a policisté zjistí, že tam jel člověk na letních pneumatikách, budou samozřejmě postupovat podle předpisů," informoval Aleš Mergental, mluvčí uherskohradišťské policie.

Majitelé vozidel kvůli aktuálnímu počasí výměnu pneumatik oddalují. „Je pravda, že toto teplé počasí mě zatím nedonutilo zajet do pneuservisu. Budu to muset co nejdřív napravit," uvedl Marek Sehnal z Uherského Hradiště

Pneuservisy hlásí, že rozhodně není sám. „Naši zákazníci začali ve větší míře přezouvat teprve před čtrnácti dny. Odhaduji, že zimní gumy má momentálně tak polovina našich klientů. Vloni v tuto dobu to přitom mohlo být tak osmdesát procent," popsal zájem zákazníků Petr Verbík, majitel pneuservisu ve Starém Městě.

Jeho slova potvrzují i jinde. „Podle mě nemá ještě přezuto tak čtyřicet procent našich zákazníků. Ti budou měnit gumy průběžně. Jen pokud by se opravdu nečekaně prudce ochladilo, je možné, že se všichni dostaví najednou. Bude to pro nás sice náročnější, ale budeme i v takovém případě samozřejmě k dispozici," uvedl za Autoklep Pneu v Kunovicích Tomáš Kučera.

„Je patrné, že teplé počasí řidiče moc do přezouvání nenutí. Odhaduji, že vloni v tuto dobu jsme měli přezuto o dvacet procent víc aut našich zákazníků než letos," sdělil za Pneu Plus ve Starém Městě Tomáš Ondrašík.

Provozovatelé pneuservisů se shodují, že řidiči na Slovácku prozatím vyčkávají, protože současné právní úpravy zimní pneumatiky vyloženě nevyžadují. A někteří možná budou vyčkávat, jak nejdéle to vůbec půjde. „Předpokládám, že taková pětina našich zákazníků ponechá přezutí pneumatik až na příchod prvního sněhu," odhaduje Petr Verbík.

Podle silničního zákona musí mít auto zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, a to pokud je na silnici sníh či led, nebo by podle předpovědi mohl být. Pokuta 1500 až 2500 korun hrozí řidiči v případě, že by na letních pneumatikách jel na souvislé vrstvě sněhu, ledu nebo námrazy. Pokud by čistě teoreticky byl listopad teplý, není nutné přezouvat. To ovšem neplatí pro silnice, které jsou označeny značkou Zimní výbava. Ta zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do konce března vyžaduje bez ohledu na to, jaké je počasí.