„Do opravy areálu jsme vložili spoustu peněz, ale bohužel se žádné nevrátily. Ale nepočítali jsme s tím, že by vlek byl někdy výdělečný. Opravili jsme ho především pro místní obyvatele a děti,“ sdělila starostka obce Marie Hrnčiříková. Pro letošní rok v obci však mají plán, jak si ušlé zisky zčásti vykompenzovat. „Rádi bychom rozjeli letní lyžování na trávě. Zkoušeli jsme to už vloni, letos bychom však mohli tuto novinku zpoplatnit,“ informoval správce vleku Václav Hrnčiřík.

Podobně na tom během zimních měsíců byli i lyžaři v Šanově na Slavičínsku, kde před dvěma roky zprovoznili také zcela nový vlek. „Navíc jsme koupili skútr a rolbu. Ale vlek jsme letos spustili jen na jeden víkend. Potřebovali bychom peníze zpátky, tak přemýšlíme, jak by se dal využít jinak,“ řekl starosta Šanova Alois Krejčí. „Pokud seženeme nějaké sponzory, rádi bychom pořídili alespoň sněžné dělo,“ dodal Krejčí.

Sněžné dělo by pomohlo i Klubu lyžařů ve Valašských Kloboukách, který tuto zimu lyžařskou sezonu ani nezahájil. „Dvě špatné zimy po sobě pro nás znamenaly velké finanční ztráty. Náš klub žije pouze z vleku a z pronájmu lyžařské chaty, takže jsme přišli o část příjmů,“ sdělil předseda klubu Robert Roszbeck. Problémy podle něj vyřeší až připravovaný projekt nového areálu, jehož sedm set metrů dlouhá sjezdovka by měla být již uměle zasněžovaná. „Určitě by se tato investice vyplatila, protože náš svah leží v nadmořské výšce 550 metrů. A když se podívám na areály ve srovnatelné výšce, jako Stupava nebo Troják na Kroměřížsku, tak tam se lyžuje ještě dnes,“ vysvětluje Rozsbeck. Podle místostarosty Karla Šomana budou radní letos usilovat o získání stavebního povolení pro tento projekt. Pokud vše dobře půjde, pak by se nový vlek mohl rozjet už v zimě 2009. Zimní areál s umělým zasněžováním ve městě by se líbil i Michalovi Talafovi z Valašských Klobouk. „Dnes hodně Kloboučanů musí na lyže do vzdálených měst. Kdyby se v Kloboukách zasněžovalo, určitě by to lidi přilákalo,“ domnívá se Talafa.

Ani krajské město se mírných zim nezaleklo a hledá finanční prostředky na modernizaci zlínského svahu Dušana Charváta. Již brzy by se mohl proměnit v rekreační centrum s celou řadou jiných sportovních vyžití. „V první fázi chceme zlínský svah prodloužit o 150 metrů, v další etapě je v plánu také dvojsedačková lanovka, bobová dráha nebo malá rozhledna na kopci Barabáš,“ sdělil radní Karel Jankovič.

Hana Trčková