„Koronavirová pandemie narušila letos plány sportovních akcí na hřišti v naší obci. Atletické závody dětí a mládeže ve věku do 19 let, které uspořádala obec Salaš na ukončení prázdnin, byly letos na našem sportovišti první akcí. Dokonce ani tradiční neckyáda se letos neuskutečnila. Těší nás ale, sportovních her se zúčastnil rekordní počet mladých závodníků nejen z naší obce, a to 40 děvčat a 33 chlapců ve věku do 19 let,“ neskrývala radost Jitka Točková, starostka Salaše.

Na sportovního zápolení jednotlivých věkových kategorií dětí a mládeže ve skoku do dálky i výšky, hodu kriketovým míčkem, tenisákem a diskem, vrhu koulí a běhu na 200 a 400 metrů dohlíželi stejně jako v minulých ročnících kvalifikovaní rozhodčí, bývalí atleti Slovácké Slavie Uherské Hradiště. Ti dokázali zejména soutěžícím poradit, jak si v té či oné disciplíně počínat. Mezi diváky nechyběl ani Josef Panáček, olympijský vítěz ve střelbě na skeetu z roku 1976 v kanadském Montrealu.

A kdo stanul jako vítěz na tom nejvyšším ze tří stupínků? Ve věkové kategorii dívek a chlapců ve věku 3 až 5 let to byla Monika Procházková s Janem Pavlem Přikrylem, ve věku 6 až 8 let Monika Březinová s Markem Rupertem, ve věku 9 až 11 let Jana Mergentalová se Štěpánem Polešovským, ve věku 12 až 14 let Viktorie Kromková s Šimonem Mergentalem a ve věkové kategorii 15 až 19 let Nikola Polešovská s Matějem Mléčkou.

„Je potěšitelné, že v jedné z nejmenších vesnic na Slovácku, v Salaši, dokázali sportovní hry pro děti a mládež zorganizovat už potřinácté za sebou. V mnohem větších obcích, kde mají ke sportu lepší podmínky, nedokáží podobné sportovní klání pro děti a mládež uspořádat. Poklonu musím za tyhle sportovní hry vyseknout starostce Salaše Jitce Točkové, členům zastupitelstva i rodičům, kteří se na nich organizačně podíleli,“ nechal se slyšet Zdeněk Hájek, jehož doménou byly v jeho mladých letech překážkové běhy na 110, 200 a 400 metrů.

Připomenul, že jeho bratr Antonín, známý mařatický řezbář, zapsaný do Knihy rekordů ČR za vytvoření dřevěné obří kraslice, štafetový kolík a hudební nástroj Tondobrnk, který před časem zemřel, učil dokonce v minulém století Číňany a Vietnamce hod oštěpem.

„První sportovní hry uspořádala obec pro děti a mládež v roce 2008. Na olympiádě v Pekingu naši atleti tehdy moc neuspěli, takže jsme se rozhodli, že začneme se sportovní přípravou našich dětí už nyní. Možná, že z některého salašského kluka nebo holky bude jednou olympijský vítěz,“ řekl s pousmáním tehdejší starosta Salaše Zdeněk Píštěk.