Ode dne, kdy tady auto při rallye podniku smetlo a usmrtilo čtyři dívky ve věku od sedmi do dvaceti let, uběhlo necelých pět měsíců. Tehdy u rozbořeného plotu, o nějž se závodní speciál zastavil, vzniklo improvizované pietní místo se záplavou svíček a plyšáků. Dnes zde stojí dřevěný křížek s vyřezaným srdcem a andílkem. Nikdy na vás nezapomeneme, zní vzkaz do nebe. Se sněhovou pokrývkou kontrastují v květináčích zasazené tulipány pastelových barev.

„V lidech to zůstává dál. Všichni na ně myslí. Je ale zbytečné se v tom pitvat, to nikomu nepomůže," reaguje na dotaz ohledně rallye starosta kopaničářské obce rozprostírající se na svazích Bílých Karpat Antonín Dulínek.

Ihned po tragédii se na jeho hlavu snesla kritika. Prý neměl rallye v obci povolovat, a tudíž je spoluviníkem smrti dvou mladých obyvatelek Lopeníku. Další dvě oběti pocházely z nedaleké Nivnice. „Jenže my jsme rallye nepovolovali. Vyjadřovali jsme se k uzavírce silnice III. třídy a eventuálně i možnosti průjezdu obcí. Bylo nám řečeno, že s tím všichni souhlasí, tak proč bychom nemohli i my. Vydali jsme tedy doporučující stanovisko," říká starosta Dulínek, jenž už podobnou agendu zřejmě nikdy řešit nebude. Organizátoři po neštěstí ohlásili definitivní konec uherskobrodské rallye.

Památku čtveřice zesnulých kamarádek pravidelně uctívají jejich rodiny. Konal se vzpomínkový koncert, dívkám byl věnován mikulášský motorkářský sraz v Nivnici.

„V současnosti běhám kolem zařizování Dvou rychlých kol. Je to poslední akce, kterou s námi dcera Natálka chystala. Dorazí spousta kapel, vzpomeneme na holky, pojedeme kolem jejich pomníku," plánuje květnový sraz na Žítkové Břetislav Čaňo, předseda nivnických motorkářů, který v listopadu přišel o dceru. Svíčky u lopenického křížku tedy hned tak nevyhasnou. „Lidé je sem nosí opravdu hojně. Vždyť pro celou obec to tehdy byla rána, všichni se tu známe," povzdechl si obyvatel Lopeníku. Své jméno zveřejňovat nechce. A s velkým důrazem dodává pochopitelný fakt. „Rallye je tady zakázané slovo."

Informovali jsme Tragická RallyShow Uherský Brod