„Obyvatelé i starostové obcí, přes které rally povede, si stěžovali, že se na plánovaných tratích najednou zvýšil provoz a řidiči jsou bezohlednější a jezdí rychle,“ uvedl vedoucí seznamovacích jízd Petr Linhart.

Kromě ohrožování bezpečí obyvatel obcí, navíc podle organizátorů rally porušují závodníci, kteří si tratě projíždějí načerno, závodní předpisy.

„Pokud bychom je dopadli, může jim být zakázán start. V českém předpisu jim navíc mohou sportovní komisaři dát časovou penalizaci nebo propadnutí vkladu a zahraniční komisaři k tomu mohou přidat peněžitou pokutu až sto padesát tisíc korun,“ sdělil ředitel závodů Miloslav Regner.

Dodal, že součástí závodů jsou tři seznamovací jízdy, při kterých si závodníci mohou trať oficiálně projet.

„Myslím si, že je to zcela dostatečné a nevidím důvod, proč by měli trať projíždět víckrát. Jezdec se tak učí trať nazpaměť a neposlouchá rozpis, který mu diktuje spolujezdec, což je mnohdy rizikové,“ vysvětlil Regner.

To potvrzují i mnozí závodníci. „Více průjezdů je zbytečných. Řidič díky nim totiž získává falešný pocit, že trať dobře zná a není pak při závodu dostatečně opatrný, čímž ohrožuje nejen sám sebe, ale také své okolí,“ poznamenal jeden z místních soutěžících Milan Pantálek ze Želechovic nad Dřevnicí.

Aby se nepovoleným průjezdům zabránilo, provádějí pořadatelé namátkové kontroly vybraných tras. Jsou také kontaktováni obyvatelé vesnic, aby v případě zpozorování aut v místech kudy se má závod jet, upozornili pořadatele.

Nepovolené průjezdy zaznamenali například v obci Držková na Zlínsku, přes kterou se jede nedělní erzeta. „Zvýšený pohyb vybraných komunikacích jsme zaznamenali už v minulém týdnu, zatím jsme to ale nehlásili. U nás si to řeší místní pořadatelé, popřípadě sami občané,“ řekl starosta obce Jaroslav Šarman. Podobné je to i v dalších obcích.

Protože se však podle organizátorů v letošním roce nashromáždilo mnohem více stížností než v minulosti, rozhodli se tratě monitorovat přenosnými kamerami.

„Je to novinka. K monitorování tras používáme celkem čtyři zařízení, jejichž stanoviště měníme každé dva dny,“ přiblížil Linhart.

Doplnil, že zatím se nepodařilo odhalit žádného závodníka, protože se dá těžko prokázat, že auto, které po trati projelo řídil právě ten člověk.

„Zatím jsme pomocí kamer odhalili jen několik fanoušků závodu, kteří si chtěli zahrát na zkušené jezdce a projížděli si jednotlivé tratě,“ vypověděl Linhart.

Při hlídání tratí pomáhá organizátorům i policie. „My rozhodně nerozlišujeme, zda se jedná o závodníka či o fanouška. Postihy hrozí všem stejné. V těchto dnech se hodně zaměřujeme na místa kudy se má závod jet. Hlavně na to, zda je v těchto úsecích dodržovaná rychlost nebo jestli někdo neporušuje zákaz vjezdu a podobně,“ sdělila zástupkyně mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.