„Starší lidé říkají, že strašidla na světě nejsou, jsou prý jen zlí a špatní lidé. Ten kdo má čisté svědomí, ten se nemusí bát nikdy a ničeho. Všechny věci strašidelné a neobyčejné se dají docela prostě vysvětlit," dušoval se Petr Tomášů, hlavní organizátor akce a šéf dvanáctičlenného spolku Živé Jalubí, které Strašidelný večer opět uspořádalo.

Už při zahájení akce upozornil bázlivé děti i jejich rodiče, že na dvou pochmurných stanovištích označených lebkou se zkříženými hnáty jsou hodně drsná strašidla, kterým by se měli raději vyhnout. „V místní části Nový svět to byla Zkáza pekel a v poli za Bařinkami řádil šílený kuchař," prozradil Petr Tomášů.

Strašidla u mlýna

Proti předcházejícím ročníkům Strašidelného Jalubí byla letos celá řada stanovišť přízraků dislokována do zděných objektů. Poprvé v historii akce se lidé vydali hledat žárlivou mlynářku do repliky větrného mlýna holandského typu tyčícím se na kopci nad Jalubím.

„Mám na svých bedrech víc než osm křížků, ale nepamatuji, že by si lidé vyprávěli o tom, že by v původním mlýně, přezdívaném Smolkův větřák, někdy žárlivá mlynářka žila. Ale člověk také nemusí vědět všechno," svěřil se s úsměvem pětaosmdesátiletý Jan, který se přišel na tu žárlivou mlynářku, ale nejen na ni, podívat se svým pravnukem.

Pod rouškou tmy se ukrývali na jednotlivých stanovištích skřeti, zlé čarodějnice, taková normální rodinka, mutant či odsouzenci, nechyběla ani strašidelná cukrárna, masakr ve škole nebo dům smrti. Na trase ke stanovištím byly podruhé v historii akce občerstvovací stanice s teplým čajem pro děti a svařeným vínem pro dospělé.

Bez baterek a svíček

„Účastníkům akce bylo odepřeno používání baterek a svíček, ale pod pokutou jsme zakázali používat pyrotechniku," sdělil Petr Tomášů. Vysekl poklonu dvanácti členům Živého Jalubí, jejich kamarádům a kamarádkám, ale i spolkům v obci za pomoc při organizování akce Strašidelné Jalubí, které se z roku na rok zúčastňuje víc dětí i dospělých.

„Rozhodně jsme s naši třemi syny nepřijeli do Jalubí, abychom tu jako udivení vyvolávali duchy zemřelých, abychom se báli strašidel, ale abychom se pobavili. Jsme tu na této akci už potřetí a nikdy nás nezklamala," pochvalovali si manželé Kropáčovi z Napajedel.