A protože dnešní mladá generace, narozdíl od svých rodičů a prarodičů, se již nemusí na svých středoškolských tablech dívat vstříc světlým zítřkům v nažehlených oblecích a halenkách, bývá květen každoročně měsícem ukázek originální výzdoby městských ulic a výloh.

Tablo, které by před čtvrtstoletím cenzurou pravděpodobně neprošlo, mají na svědomí letošní maturanti ze Střední školy – Centra odborné přípravy technické v Uherském Brodě. Zcela nahým hochům z oboru puškař-technik zakrývají ty nejintimnější partie pažby samopalů či brokovnic, a to ne vždy zcela.

close Maturitní tablo. zoom_in

Kolekce fotografií s názvem Civilní obrana přihlášená do internetové soutěže www.maturitnitabla.cz se okamžitě stala hitem sociálních sítí. Ale i za výlohou uherskobrodského Restart baru, kde je originál s nahými puškaři umístěn, budí pozornost. „Lidé se u něj hodně zastavují, rozhodně více než u kteréhokoliv jiného tabla. Jaké na něj mají názory, to nevím. Já osobně na tom nevidím nic špatného," poznamenala provozní podniku Radka Haluzová.

Jen o trochu méně naturalisticky pojali své tablo studenti oktávy A uherskohradišťského gymnázia. Na velkoformátové plachtě umístěné přímo na zdi jejich alma mater se skví třiatřicet holých těl otočených k divákům zády. Hlavu nemají na krku, ale v obrazovém rámu zakrývajícím hýždě. „Máme hlavu na správném místě," hlásá doprovodný nápis.

Jedinou spoře oděnou postavou, a sice v nátělníku, je ředitel gymnázia Zdeněk Botek. „Nedá se říci, že bych byl úplně nadšen. Pokud ale studenti nezopakují to, co se stalo před sedmnácti lety, tedy že se nechali vyfotit bezezbytku v rouše Adamově a Evině, podvolím se jim a součástí jejich tabla se vždy stanu," konstatoval ředitel Botek.

Originalita ale nemusí být vždy synonymem nahoty či skandálnosti.

Zajímavou podívanou zažijete, pokud se projdete kolem hradišťského obchodního domu Centrum. Čtvrťáci z gymnázia zavěsili na prosklenou část budovy obří plátno s logem jejich školy. Mezi studenty Pájou, Sally, Jankem či Matesem zahlédnete i „třídní Mirku" a „říďu Zdeňka".

Podařeným malovaným tablem se prezentují strojaři ze 4. B Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti. Fotografie studentů doplňují jejich kreslené ekvivalenty. Většinou se jedná o figurky fotbalistů nebo krojovaných i s příslušnými hudebními nástroji. „Obrázky vytvořil známý kreslíř Ivan Křemeček. Každý tam máme vyjádřenou svou zálibu nebo vlastnost," dodal maturant Stanislav Mach.