„Důkazy, na kterých stojí obžaloba, jsou pro mne důkazy nezákonnými a opatřeny nezákonně!“ „Nebylo dokázáno, že by můj klient peníze, o kterých se hovoří jako o úplatku, vůbec a jakkoli dostal.“

Tyto i jiné věty včera zazněly u okresního soudu v Kroměříži, kde pokračovala korupční kauza bývalého fotbalového klubu ze Slovácka – 1. FC Synot.
Prvních šest obhájců i státní zástupce tam totiž zahájili své závěrečné řeči. Rozsudky v procesu, který se táhne od roku 2005, padnou podle soudce Karla Rašína už ve čtvrtek.

Hlavního líčení se stejně jako minule nezúčastnili ani obvinění fotbaloví funkcionáři, kteří měli ovlivňovat utkání, ani rozhodčí, kteří měli jejich úplatky přijímat. „Vzhledem k tomu, že se obžalovaní nedostavili, krátí si sami možnost vyjádřit se k důkazům. Nenapadlo mne, že dnes nepřijde nikdo z nich,“ neskrýval včera překvapení soudce Rašín.

Jednání pokračovalo čtením důkazů navržených státním zástupcem, šlo například o ukázky hovorů mezi fotbalovými funkcionáři, ale i promítnutím krátkého videozáznamu, který měl zachytit údajné předání úplatku.

Právě odposlechy, jež jsou hlavním důkazem obžaloby, se snažili zpochybnit všichni obhájci. Podle nich byly pořízeny nezákonně.

Neexistuje jediný přímý důkaz

„Od začátku zpochybňujeme pravost i přesnost odposlechů a žádáme proto ustanovení soudního znalce v oboru této techniky. Seznam hovorů vedených mým klientem neodpovídá záznamům odposlechů. Navíc chybou orgánů přípravného řízení se nepodařilo nalézt jediný přímý důkaz. Lidé jsou souzeni na základě toho, zda řekli, či neřekli jednu větu,“ řekl advokát rozhodčího Václava Zejdy Karol Hrádela. Kroměřížský soudce však vznesené námitky obhájců zamítl a dokazování ukončil. „Ve věci už proběhlo tolik jednání. Po dlouhou dobu nikdo nenapadal pravost záznamů odposlechů,“ vysvětlil Karel Rašín.

Při líčení následně několik hodin znělo sedm závěrečných řečí: jedna státního zástupce a šest advokátů.

Zbylé čtyři kroměřížský soudce vyslechne dnes. Státní zástupce Pavel Pukovec navrhl uznat tři aktéry kauzy Synot vinnými z podplácení a sedm dalších z přijímání úplatků. „Zohledňuji dřívější trestní bezúhonnost obžalovaných, ale také společenskou vážnost trestného činu,“ pronesl státní zástupce. Pukovec pro obžalované požaduje podmíněné tresty v délce šest až dvanáct měsíců, peněžité tresty od 50 000 do 500 000 korun a několikaleté zákazy výkonu funkce. Soudce Karel Rašín přiznal, že má o výsledku procesu někdejšího fotbalového klubu 1. FC Synot už téměř jasnou představu. „Ve věci rozhodnu ve čtvrtek,“ uzavřel Rašín.

Přečtěte si také:

Kauzu Synot soudce znovu odložil

Kauza Synot dál nebere konce

Anketa: Co říkáte na kauzu Ivo Valenta versus ČMFS?

Nejvyšší soud: Valenta neměl být potrestán