Ukončit chce rovněž podporu, poskytovanou České unii sportu. Ve čtvrtek dopoledne o tom informoval majitel společnosti SYNOT a senátor Ivo Valenta. V

rámci svých omezených zdrojů, hodlá SYNOT nadále podporovat sport na Slovácku a Valašsku.

„V lednu letošního roku se pokrytecká vládní většina rozhodla, skokovým a rdousícím způsobem zvýšit daně všem loterním společnostem. Co naplat, že to bylo bez analýz a dopadových studií. Co naplat, že tím vláda pouze rozevřela náruč dramatickému rozmachu nelegálního hazardu. Je nad slunce jasné, že stát nevybere více peněz, jak slibuje, ale pouze poskytne další příležitosti mafii k praní špinavých peněz a trestné činnosti a korupce jen pokvete," uvedl Ivo Valenta v rozsáhlém vyjádření Deníku.

Podle jeho slov můžou někteří namítat, že on sám brečí nad sklenicí rozlitého mléka a vládu kritizuje proto, že nové daně pro loterie připraví společnosti skupiny SYNOT, působící v České republice, o minimálně 250 milionů korun.

„Ale v tomto případě nejde o peníze, jako o obecný princip. To, co se v lednu stalo loterním firmám, se totiž při akceptaci zvůle dnešní vrchnosti může kdykoliv stát jakémukoliv jinému legálnímu průmyslovému oboru," varoval loterijní podnikatel.

Zůstane jen na Slovácku a Valašsku

K ukončení spolupráce skupiny SYNOT s nejvyšší ligou i jednotlivými kluby poznamenal, že si jí vždy velmi vážil.

„Přestože je naše skupina silná, není bohužel možné, aby její zahraniční společnosti dotovaly podnikání v České republice a doplácely tak na velmi krátkozraké a populistické kroky české vlády, která hází podnikatelům a živnostníkům klacky pod nohy. V rámci omezených zdrojů, jež nám zůstanou, tak budeme nadále realizovat pouze tradiční podporu sportu na Valašsku a Slovácku, které se věnujeme již více než 15 let," doplnil Ivo Valenta s tím, že konkrétně ukončí podporu nejvyšší fotbalové soutěže v tuzemsku se závěrem současné sezony.

„Do rozjeté soutěže nebudeme nijak zasahovat," doplnil Ivo Valenta. Podpora fotbalového klubu 1. FC Slovácko by podle něj měla pokračovat ve stejné nebo podobné výši.

„Co se týká regionů Slovácka a Valašska, tam budeme pokračovat v dosavadní podobě grantové politiky. To znamená, že tam chceme sport, kulturu, školství a sociálně zdravotní oblast podporovat i nadále tak, jako doposud," naznačil Deníku Ivo Valenta.

Překvapivá zpráva pro místní

Generální ředitel 1. FC Slovácko Vladimír Krejčí neskrýval překvapení ze zpráv ohledně změny postoje společnosti SYNOT.

„Je to pro mne čerstvá informace, takže se mi na to těžko reaguje. Každopádně Slovácko má se SYNOTem platnou smlouvu do konce sezony. A pokud se v prohlášení společnosti uvádí, že jejich podpora sportu v regionu bude pokračovat, věříme, že nadále bude trvat i naše spolupráce," poznamenal Vladimír Krejčí.

Zaskočen rozhodnutím společnosti Iva Valenty je i předseda Okresního fotbalového svazu v Uherském Hradišti František Miko.

„Je to pro mě překvapivá zpráva, stejně tak, jako pro všechny. Nicméně, si myslím, že na aktivity kolem fotbalu v našem regionu by toto rozhodnutí nemělo mít zásadní vliv," uvedl František Miko.