Po skončeném rokování jsme položili několik otázek předsedkyni nejpočetnější z šesti organizací STP v okrese, sedmdesátileté Anně Lašákové. Ta hradišťské organizaci předsedá už třináct let.

V kolika obcích Uherskohradišťska máte dislokovány členy vaší organizace?

V současné době čítá naše organizace 440 handicapovaných členů, z nichž je 35 vozíčkářů a stejný počet dětí. Ačkoliv největší počet členů je z Uherského Hradiště, přesto jich sto sedmdesát máme v dalších 35 obcích okresu.

Je všeobecně známo, že v minulém roce vstoupil v platnost nový zákon o sociálních službách. Poradíte svým členům s orientací v zákoně?

Radu, jak se v něm správně orientovat, jakou vhodnou sociální službu si vybrat, dostanou naši členové bezplatně v Centru pro zdravotně postižené na Palackého náměstí 293 v Uherském Hradišti. Úřední hodiny jsou ve zmíněném centru v pondělí a ve středu v době od osmi do sedmnácti hodin. V tyto dny je všem zdravotně postiženým umožněn i bezplatný přístup k internetu.

Kdo dotuje činnost organizace?

Jsme nezávislou organizací, která není nikým dotována. Její činnost je zabezpečována z členských příspěvků a sponzorských darů. Vloni nám na naši činnost přispělo patnáct obecních úřadů. Finanční injekci jsme dostali vloni i od Nadace Děti – kultura – sport, díky níž jsme mohli uskutečnit rekondiční pobyt pro dvacet pět našich členů v Luhačovicích.

Zmínila jste rekondice. Jsou jednou z hlavních činností vaší organizace?

Plně si uvědomujeme, že tělesně postižení lidé musí dostat šanci k plnohodnotnému životu alespoň tak, jak jim to zdraví dovoluje. Proto pro své členy pořádáme celou řadu dalších akcí. Nezapomínáme ani na naše postižené děti, vozíčkáře, jubilanty, osamělé a dlouhodobě nemocné členy. Je ale pravda, že jednou z našich hlavních činností jsou rekondice a ozdravné pobyty v Luhačovicích. Těch se vloni zúčastnilo 74 našich členů. Na přelomu června a července letošního roku uspořádá okresní výbor STP týdenní rekondiční pobyt a šestidenní ozdravný pobyt v Luhačovicích, jichž se naši členové zúčastní. Nadace Děti – kultura – sport nám přispěla na ozdravný pobyt v Luhačovicích, který je pro pětadvacet našich členů připraven na první červnový týden. Podaří-li se nám nakonec sehnat finanční prostředky, chceme letos na podzim uspořádat ozdravný pobyt v Luhačovicích pro pětadvacet mobilnějších členů.