Ve velkém duchu pojalo oslavy už desátým rokem město Napajedla. Začaly ve čtvrtek koncertem a Chovatelským dnem v místním hřebčíně a skončily včera kostýmovanou bohoslužbou. Hlavním bodem programu byl jako každoročně sobotní pochodňový průvod Václava na koni, kterého doprovázely historické skupiny, děti i chrlič ohně.

Role Václava se i letos ujal devětadvacetiletý Štěpán Tománek z Polešovic u Uherského Hradiště. Je totiž členem místní skupiny historických tanců Porta Temporis. Tentokrát měl vypůjčenou od kamaráda kobylu Svitu, jež je v šestém měsíci v březí.

„Svatý Václav podle historických pramenů nikdy městys ani město Napajedla nenavštívil. Ale proč nepodporovat tak pěknou tradici? Důležitý je pro mě pocit, že to dělám pro lidi. A honorářem je pro mě i dětský úsměv. Navíc, každý si občas zažije svých pět minut slávy a já je zažívám už třetím rokem,“ pousmál se Tománek.

Jako světec poděkoval starostce Ireně Brabcové u radnice za pozvání i za to, jak město zvelebuje. U nové kašny na Masarykově náměstí občerstvil svého koně a v zámeckém parku poté pozoroval ze svého trůnu bavící se lid a kulturní vystoupení.

Těch si užili v neděli i na tři tisíce návštěvníků 3. ročníku Svatováclavského jarmarku, který se tentokrát konal ve Vizovicích.

Kromě prezentačních stánků obcí regionu se vystřídalo na pódiu na Masarykově náměstí na sto tanečníků folklorního souboru Vizovjánek, cimbálová muzika pod vedením Dalibora Bambucha, děti z Lukovečku i folková kapela 9evět měsíců po TEE. Hlavním bodem programu byl známý písničkář František Nedvěd, který přijel do Vizovic zazpívat i se svým synem Vojtěchem.

„Celou noc jsem nespal, protože jsem si říkal, jaká asi bude cesta přes Brno, když přijel do České republiky papež Benedikt XVI. Ale nakonec mě příjemně překvapila,“ poznamenal Nedvěd, který publiku zapěl známé hity jako Kočovní herci nebo Poslední růže.

Zda natočí fanouškům další hudební nosič, zatím nedokázal říci. „V dnešní době se to příliš nevyplatí, každý stahuje z internetu. Ale možná to udělám kvůli sobě a lidem, které mám rád,“ prozradil.

Všichni, kteří se zábavného odpoledne ve Vizovicích zúčastnili, měli možnost také přispět na dětský domov ve Zlíně – Lazech. „Vybralo se nakonec 4 202 korun. Všem dárcům patří velký dík,“ poděkoval předseda Regionu Zlínsko Ondřej Kapusta, který akci organizoval.

Svatováclavské pouti si užili o víkendu také obyvatelé zlínské části Kudlov. Zahájili ji v pátek výstavou dokumentů a fotografií v klubu seniorů, pokračovali v sobotu fotbalovým turnajem a diskotékou. Neděle se nesla ve sportovním duchu, kdy si zájemci zaběhli trať v délce 3,5 kilometrů. Oslavy završili včera mší svatou u příležitosti 70. let od vysvěcení kaple svatého Václava.