Ti, kdo návrat Velkého pátku, jako oficiálního svátku vítají, a to navzdory faktu, že Česká republika bývá označována za jednu z nejateistič­tějších zemí v Evropě, jsou představitelé katolické církve.

Známe ještě podstatu Velkého pátku?

„Spíš asi vyrazím na procházku nebo na výlet, abych si volný den užila," naznačila například Petra Úlehlová z Nedakonic. Podle některých osobností z našeho regionu tento nový svátek získá na významu jen v případě, že si lidé křesťanský rozměr tohoto dne budou skutečně připomínat. „Pokud je v národě většina věřících a ti budou Velký pátek duchovně prožívat, pak je to na místě. Přibude-li však pouze den volna a samotná podstata svátku již nic lidem neřekne, pak je to zcela zbytečné," prozradil publicista a spisovatel Jiří Jilík. Podle jeho slov stačí navštívit některou ze středních škol a položit studentům otázku, co jim tento den říká. „I podle jejich odpovědí se dá posoudit smysluplnost rozhodnutí Poslanecké sněmovny," doplnil.

Nad odkazem Velkého pátku se zamyslí i nevěřící

Představitelé katolické církve na Slovácku považují rozhodnutí zákonodárců za přínosné. „V mnohých zemích mají lidé v tento den volno, aby měli možnost připravit se na velikonoční svátky. Ani pro ateisty však není Velký pátek jako den státního svátku nepatřičný. Díky němu se mohou více zamyslet nad tím, z jakého důvodu je volno a k čemu Velký pátek vlastně odkazuje," uvedl uherskohradišťský děkan Jan Turko.

Za jeden z nejvýznamnějších dnů v křesťanské tradici označil Velký pátek děkan uherskobrodský Josef Pelc. „Nelze ho oddělit od slavnosti takzvaného Božího hodu velikonočního, tedy radosti ze vzkříšení Krista. Když se tento den stane státním svátkem, umožní věřícím dobře prožít tyto nejvýznamnější svátky křesťanského roku," nechal se slyšet Josef Pelc. Sám doufá, že ani pro nevěřící nebude nový státní svátek znamenat pouhý den, když nemusí chodit do práce. „Kéž by to přispělo i k tomu, že si význam těchto dnů uvědomí i zbytek společnosti, a přispělo to k uvědomění si pravého významu Velikonoc," uzavřel Josef Pelc.

Velký pátek je dnem volna v mnoha zemích

Pokud návrh schválí Senát i prezident Miloš Zeman, zařadí se Česká republika mezi nemalou řadu států, kde se již Velký pátek státním svátkem stal. Mezi ty evropské patří Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Kypr, Lotyšsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko či Velká Británie.