„Už třetím rokem nemáme na květen ohlášenu ani jednu svatbu. Mladí lidé se do sňatků moc nehrnou ani v jiných měsících roku. V únoru jsme oddali pouze jeden pár přespolních snoubenců, v březnu a dubnu jsme neměli v obci žádnou svatbu a další u nás bude až v červnu. Zato se rodí hodně dětí v nemanželských rodinách,“ odhalila realitu jalubská matrikářka Lenka Hasalová.

Silná pověra, že květnová svatba může skončit smrtí, panuje asi i v Osvětimanech. Podle matrikářky městyse Věry Šebelové se v máji na radnici ani v tamním kostele nebude konat žádná svatba. „Jeden manželský pár vykročí do života z obřadní síně medlovické radnice,“ svěřila se matrikářka.

Také v Boršicích májová svatební pověra způsobuje, že se tu lidé v tomto měsíci do sňatků moc nehrnou. Podle matrikářky Jitky Gottwaldové tu měli jedinou květnovou svatbu v sobotu „Loňský májový měsíc byl u nás po dlouhé době na svatby nejbohatší. Měli jsme tu hned čtyři májové veselky. Letos budou pouze dvě,“ svěřila se matrikářka Kamila Tomečková.

Jednu májovou svatbu na radnici a dvě církevní hlásí na květen brodská matrikářka Eva Špačková. „Zato loňský máj byl u nás pro svatby jako stvořený. Měli jsme jich tu osm,“ prozradila. Někteří snoubenci řekli své „ano“ společnému životu ve dvou 〜 v kostele, další v Muzeu J. A. Komenského a na radnici.

Sedm společných vykročení do života z kostelíku svatého Jana v Archeoskanzenu Modrá a jedno z velehradské baziliky zaznamená v květnu matrikářka Velehradu Eva Hanáčková. Ani jeden snoubenecký pár nepochází podle ní z matričního obvodu.

„V dnešní době jsou mladí lidé trochu modernější, takže pověry neberou příliš v potaz. Na květen letošního roku mám nahlášeno osm svateb. Stejný počet jich bylo i vloni,“ uvedla buchlovická matrikářka Anna Lukeštíková.

Podle starších lidí nevěští rčení „Svatba v máji, nevěsta na máry“ vstupu do manželství nic dobrého. Podle nich existuje léty podložený a zasvěcený výklad této pověry.

„Není mi známý nějaký reálný základ úsloví o májových svatbách. Snad jen to, že se to rčení rýmuje,“ poznamenala etnografka Slováckého muzea Olga Floriánová.

Zdeněk Skalička