Přímo před očima přítomných návštěvníků připravoval hmyzí pochoutky Milan Václavík (34), vyučený kuchař, který je velkým propagátorem hmyzí stravy.

Spolu se svým kamarádem, cestovatelem a drobrodruhem Davidem Švejnohou (38) často cestují po zemích Afriky a Asie, kde se setkávají s pojídáním hmyzu.

Osm let jsou v Česku propagátory využívání hmyzu v gastronomii a jsou přesvědčeni, že hmyz se stane zdrojem potravy budoucích generací.

„Od skončení SOU v oboru kuchař, vařím klasická jídla české kuchyně, ale při cestách se svým kamarádem Davidem po Africe a Asii mě napadlo, proč nespojit netradiční koníček s prací kuchaře. Hmyz, který na předváděčky vozíme, není odchycen ve volné přírodě, není ani ze Zverimexu. Máme jej od vlastního chovatele,“ prohlásil sebejistě Milan Václavík, spoluautor knihy Hmyz na talíři.

Košt vín v Sadech.
Dvacátý košt vín v Sadech nabídl vinařům dvě poučné přednášky

Návštěvníky gastro akce si rozdělil do dvou skupin a každé samostatně udělal přednášku o entomofágii, což je využití hmyzu jako potravy, zcela běžné záležitosti ve většině západních zemí světa.

Sebou si oba protagonisté přivezli cvrčky, šváby, sarančata či moučné červy. Ty Milan začal před zraky diváků připravovat nejdříve.

„Nezalíval jsem je gulášem, svíčkovou nebo sójovou omáčkou, ani drinkem, protože hmyz nemá extrémně výraznou chuť. K jejich přípravě používám pouze sůl, pepř a bylinky,“ prozradil kuchař, který červy osmahlé na pánvi dával lidem k ochutnání na drobně pokrájený salát.

Netradiční nedělní gastronomický večer na Velehradě si nenechali ujít Jakub a Veronika Jiříkovi z Domanína s pětiměsíční Danielkou.

„Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací, kde se ve světě hmyz konzumuje a proč, ale také jsme ho poprvé v životě ochutnali,“ svěřili se manželé Jiříkovi.

V Sušicích si pochutnávali na kořalkách z nachově modrého i letního ovoce.
Nejlepší slivovici měl sušický Miroslav Mikulík