Nacházely se u Božích muk v blízkosti tamní cyklostezky. V osudnou noc je ale někdo z nepochopitelných příčin zničil. „Zahynulo při tom kromě jiných včel také šest včelích matek. Kromě kompletně zničených úlů zničil pachatel také zakrmení, které představovalo více než sedmdesát kilogramů cukru. Celková škoda je asi deset tisíc korun a pachateli hrozí až rok vězení,“ upřesnil uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Dlouholetý chovatel Václav Hromčík z Nivnice nad zprávou o vandalském činu jen nechápavě kroutil hlavou. „Vůbec to nedokážu pochopit. Možná, že to udělal nějaký včelař. Těžko si totiž dovedu představit amatéra, který by převrátil úly a vyvázl přitom bez bodnutí včel. Možná to ale bylo dílo obyčejného vandala, nevím,“ zamyslel se Hromčík, který se včelařstvím zabývá už padesát let. Za tu dobu se s s podobným činem setkal jen jednou. „Kdysi mi nějaký vandal vykradl úl, který jsem měl v Dolním Němčí,“ zavzpomínal Hromčík.

Zpráva o zničených úlech překvapila starostu Šumic Josefa Bartoše. „Je to pro mě novinka. Jsem nemocný, takže ležím doma. Kolem těch úlů jsem ještě v sobotu procházel. To byly ještě v pořádku. Kdo a proč to někdo udělal, nechápu,“ divil se starosta.

Zástupce Policie ČR v Uherském Hradišti našel podobné události z minulých let v policejním archívu. „Došlo k nim v roce 2007 ve Starém Městě a Zlechově. Největší škoda vznikla majiteli úlů ve Zlechově, kterému zloděj ukradl pětadvacet včelstev s vybavením za 37 tisíc korun,“ sdělil policejní mluvčí Mergental.