„Dva psi nesplnili jednu z disciplín a museli ze soutěže odstoupit. Ostatní náročné úkoly zvládli,“ podotkl Josef Gregárek, jeden z účastníků akce.

Psi, kteří absolvovali všechny disciplíny, získali průkaz lovecké upotřebitelnosti v dohledávání zvěře v lesních a dalších honitbách s možností mysliveckého odstřelu spárkaté zvěře. Triumf v podobě tohoto oprávnění však pro zvířata nebyl snadnou procházkou. Na psy čekaly testy z chování po výstřelu, činnosti na pobarvené stopě, slídění, přinášení lišky a řada dalších.

„Věk přihlášených v tomto případě nehrál roli. Podmínkou ale bylo, že psi museli mít základní zkoušky z lovecké upotřebitelnosti, které se konaly na podzim na polním terénu a ve vodě. Testy, kterými zvířata prošla v Suché Lozi, se konaly v podobných lokalitách a navíc i v lesním terénu, považuje myslivecká veřejnost za vyšší stupeň ocenění,“ podotkl předseda Okresního mysliveckého spolku v Uherském Hradišti Karel Blahušek.

Nejvíce se zvířata „zapotila“ u činnosti na stopě, kdy měla vyhledat cíl pomocí starší pachové indicie, a u odložení po výstřelu. „Pes musí po vystřelení lovce zůstat ležet na místě po stanovenou dobu. Pro některé psy bylo obtížné i hledání v hustém lesním terénu,“ popsal Blahušek některá úskalí myslivecké akce.
Podle informací jeho kolegů jsou obdobné akce na Uherskohradišťsku výjimkou.

„Musíme sehnat dostatečný počet zájemců a komisaře, kterých je v regionu velmi málo. Proto se obracíme na specialisty i v jiných částech republiky. A pak – podobné prověrky nejsou nijak levnou záležitostí,“ osvětlil důvody člen mysliveckého spolku v Suché Lozi Jiří Gregovský.

Akci, která se za přítomnosti zhruba stovky diváků konala v areálu bývalého pionýrského tábora Zbrojovák, uspořádali členové Okresního mysliveckého spolku v Uherském Hradišti.