Tu podala kvůli daňovému znevýhodnění obcí a menších měst spolu s Vysokým Polem na Valašsku k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Důvodem změny postoje Sucholožských je podle slov jejich starosty Petra Gazdíka dohoda s ministerstvem financí na řešení problému. „Chystáme se společně tvořit úplně nový návrh zákona o rozpočtovém určení daní (RUD pozn. red.), jenž bude systémový a který dá samosprávám prostředky podle toho, jaké samosprávné funkce vykonávají,“ uvedl Gazdík a dodal, že za další důležitou změnu lze považovat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem dohodnutý kompromis novely zákona o RUD. Ten bude vláda projednávat v pondělí. Touto novelou by oproti původnímu návrhu měly získat všechny obce a města v ČR, vyjma Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. „Například pro Suchou Loz by to pro příští rok znamenalo dvacetiprocentní rozpočtový nárůst. Polepšili bychom si o nezanedbatelných 1,3 milionu korun,“ upozornil Gazdík.

Třetím důvodem, proč včera sucholožští poslanci žalobu na stát vzali spět, byla také Kalouskova záruka, že případné daňové výpadky způsobené obcím vlivem reformy veřejných financí v roce 2008 pak ministerstvo financí mimořádnou dotací dorovná.

„Myslím si, že garance jsou dostatečné a není důvod pokračovat v aktivitě soudní cestou. Naše požadavky byly v podstatě splněny,“ poznamenal po zasedání jeden ze zastupitelů Suché Lozi Rostislav Beníček.

Zastupitelstvo Vysokého Pole schválilo stažení stejné žaloby už v pondělí. Jeho rozhodnutí však nabývá účinnosti až nyní, kdy stejný krok učinili také sucholožští radní. Pro obě obce byl totiž postup v souvislosti s celou kauzou společný.

Přečtěte si také:

Malé obce ženou stát k soudu ve Štrasburku

Lidé ze Suché Lozi hlasují o stížnosti na stát

 

ZDE>si také přečtěte další aktuální zprávy z týdeníku SLOVÁCKÉ NOVINY

 

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu: pavel.bohun@denik.cz