Sporný výrok jeden z nejvýše postavených českých politiků pronesl v nedělních Otázkách Václava Moravce. „Pan Gazdík, už dnes tedy není starostou jedné z nejzadluženějších obcí, chce DPH snížit u knih,“ řekl Škromach v televizním studiu, když diskutoval o zamýšleném sjednocení daně z přidané hodnoty na dvacet procent.

Tím ale pořádně nadzvedl současného starostu Suché Loze Václava Bujáčka i místostarosty Petra Gazdíka a Zdeňka Veleckého. Čelní představitelé vesnice s 1130 obyvateli včera napsali dopis adresovaný Škromachově senátorské kanceláři v Hodoníně.

„Dlouhodobě vykazujeme známky vynikajícího hospodaření, což dokazují i audity krajského úřadu. V posledních letech obec výrazným způsobem zhodnotila svůj majetek a nakoupila nové nemovitosti v řádu mnoha desítek milionů korun. Přesto disponujeme takřka třímilionovými volnými prostředky,“ uvádí v dopise sucholozský triumvirát.

Zastupitelé přiznávají, že obec ještě dluží osm set tisíc korun za nákup hasičského a obecního auta. „Vzhledem k volným prostředkům však tuto částku můžeme kdykoliv splatit,“ dodávají.

Starosta Bujáček nestačil po skončení televizní debaty zvedat telefony od znepokojených spoluobčanů. „Musel jsem velkému množství lidí vysvětlovat, že je to lež. Chystáme investice a projekty včetně budování inženýrských sítí a takové nepravdivé informace by nás mohly do budoucna poškodit,“ uvědomil si Bujáček.

Vedení obce proto po Škromachovi požaduje omluvu a zveřejnění zdroje, ze kterého informace o zadluženosti Suché Loze čerpal. Omluvu jsou zastupitelé odhodláni vymáhat i soudní cestou.

Situace ale zatím spíše spěje k mírovému řešení. „O žádném dopise nevím a žádnou obec jsem nejmenoval. Pokud by ale informace, které jsem měl, nebyly pravdivé, pak se omlouvám,“ sdělil včera dopoledne Slováckému deníku senátor Škromach.

Z celkového počtu 6244 obcí České republiky jich bylo v roce 2009 podle údajů ministerstva financí zadluženo 3250. Celkový dluh činil 80,6 miliardy korun a 49 procenty se na něm podílela města Praha, Brno, Ostrava a Plzeň.