Nejlépe na tom byli studenti Fakulty multimediálních komunikací, v tomto porovnání pak nejhůře dopadli posluchači Fakulty Technologické. Špatně si podle výzkumu nevede ani pobočka Univerzity Jana Ámose Komenského ve Starém Hrozenkově na Slovácku a Evropský polytechnický institut v Kunovicích.

„Výsledek považujeme za průměrný, UTB jako celek se pohybuje ve středních číslech grafu,“ reagovala na čísla mluvčí zlínské univerzity Andrea Kadlčíková. Dodala, že u některých oborů data hodnotí jako velmi příznivá. „Jiná vycházejí hůře, tam budeme zvažovat jejich další rozvoj,“ doplnila k tomu.

Zlínský deník se s čísly vydal i za samotnými studenty. Ti zpravidla počítají s tím, že po získání titulu u zaměstnavatelů uspějí. „Studujeme obor marketingové komunikace. Věříme, že se uplatníme třeba v reklamní agentuře, v komunikačních agenturách,“ míní studenti 4. ročníku Petr Macháček a Jiří Budínský.

Optimisty jsou také posluchači 4. ročníku Fakulty technologické Libor Horák, Leoš Bačovských a Ondřej Kratina.

„Studujeme obor Chemie a technologie materiálu se specializací na polymerní materiály. Je to velmi lukrativní obor,“ společně míní trojice mladých mužů. To i přesto, že Fakulta technologická mezi těmi zlínskými vychází nejhůře.

„Ekonomické krize totiž postihla průmyslovou výrobu. V tomto odvětví přijímají nové zaměstnance velmi opatrně,“ míní mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová. Podle ní však obecně záleží na každém jednotlivci. „Důležité je to, jak se člověk dokáže prodat na trhu práce,“ podotýká.

O svém budoucím uplatnění už přemýšlí i studentka 3. ročníku Fakulty managementu a ekonomiky Anna Bajgarová. „Pro magisterské studium však zvolím obor průmyslové inženýrství, kde najdu lepší uplatnění. V managementu a ekonomice je už přiliš mnoho lidí,“ argumentuje Bajgarová.

Naopak trochu skeptická je Lucia Mjartanová ze 4. ročníku Fakulty humanitních studií. „Vybrala jsem si sociální pedagogiku, protože mě baví. Příliš ale nevěřím, že se v oboru uplatním. Pro sociální pedagogiku totiž není tolik nabídek,“ myslí si Mjartanová.

Studie expertů se zaměřila i na absolventy soukromých škol v regionu. Univerzity Jana Ámose Komenského s pobočkou ve Starém Hrozenkově ve sledovaném období vypustila do světa 2162 absolventů, z nichž mělo potíž sehnat práci pouze 11 z nich. „Podobné studie pro nás ale nejsou směrodatné. Mnoho našich studentů už při studiu pracuje,“ doplnil mluvčí školy Petr Blecha.

Kunovický Evropský polytechnický institut absolvovalo 193 osob, z nichž měli potíž sehnat uplatnění jen 4 studenti.

Výsledky UTB

Fakulta technologická – 519 absolventů/30 nezaměstnaných

Fakulta managementu a ekonomiky – 854/29

Fakulta multimediálních komunikací – 364/7

Fakulta aplikované informatiky – 386/14

Fakulta humanitních studií – 975/7