Navíc zájemce s podezřením na osteoporózu nasměrují do ambulance Medical plus na Obchodní ulici, kde mu z krve zdarma zjistí hladinu vitamínu D a provedou měření hustoty kostí.

„Osteoporóza je onemocnění, které způsobuje řídnutí kostní tkáně a snadnou lomivost kostí. Jejím projevem mohou být například bolesti zad, ale i další příznaky," stručně popsala úskalí onemocnění mluvčí Uherskohradišťské nemocnice, která na osvětě spolupracuje.

Další varovné příznaky popsala Eva Dokoupilová z Centra revmatologické a osteologické léčby Medical Plus. „Velmi varovnými jsou bolestivé zlomeniny předloktí nebo obratlů. Každý člověk, který takovouto zlomeninu utrpí, by měl být velmi podrobně vyšetřen. Dalším signálem je snížení výšky. Zlomeniny obratlů postupně vedou ke zmenšení a nahrbení postavy. Pokud tedy víte, že jste měřili třeba 180 centimetrů a nyní máte třeba o čtyři centimetry méně, mohlo by se jednat o osteoporózu s možným poškozením obratle a měli byste požádat o odborné vyšetření," doporučila Eva Dokoupilová.