Týdenní pobyt hostitelé zpestří návštěvou lednicko-valtického areálu, archeoskanzenu v Modré či Muzea keramiky v Tupesích.

„Vztahy se zahraničními obcemi udržujeme už pátým rokem. Do Nivnice ale cizinci zavítají teprve podruhé po víceleté odmlce,“ poznamenala nivnická místostarostka Marie Kománková.

Program pobytu se neomezí pouze na poznávání Slovácka. Nivnici, Velehrad, Modrou a Tupesy doplní i prohlídka Zlína či Lednice.

Cizinci budou spát u místních rodin

Netradiční bude zejména předposlední den pobytu, který studenti stráví v jednotlivých domácnostech. „Nejsou na to sice zvyklí, ale my chceme partnerství prohloubit více i mezi lidi. Cizinci proto po sportovním dni přenocují u zájemců v Nivnici, Suché Lozi a Korytné,“ doplnila místostarostka.

Nápad bližšího seznámení se zamlouvá i vysokoškolskému studentovi Ladislavu Výmolovi z Nivnice. „Myslím, že je to výborný způsob, jak poznat někoho z jiné země. Navíc se jedná o mladé lidi a partnerstvími lze vzájemně předejít předsudkům vůči jiným národnostem či barvě pleti,“ míní Výmola.

Partnerství jsou přínosem

Stejně pozitivně hodnotí mezinárodní spolupráci i radní z Kunovic, kteří před pár dny navázali první oficiální partnerství se slovenskou obcí Stará Turá.

Myslím, že zahraniční kontakty jsou velmi přínosné. Děti si tak například můžou díky dojmům a zkušenostem z cizí země vážit více vlastního domova.

ami jsme o partnerství usilovali řadu let a do budoucna už se zřejmě rýsuje další s francouzským městem Vendôme,“ prozradila kunovická místostarostka Ivana Majíčková název obce, jež je od Le Lion-d’Angers, partnerského města Nivnice, vzdáleno zhruba stejně jako Brno od Ostravy.