Kdy je nejvhodnější doba pro rezervaci letního tábora?
Zhruba čtyři měsíce před konáním tábora. Pro organizátory je důležité vědět, s kolika dětmi mají počítat. Při velkém nebo naopak malém zájmu pak můžou upravit program tábora přímo na míru.
Na co by si měli rodiče při výběru letního tábora dát pozor?
Neměli by dítě posílat na tábor, u kterého s určitostí neví, kdo ho organizuje, jestli mají děti zajištěnou stravu, pitný režim a zdravotnický dohled. Rozhodně by rodiče neměli mít strach se organizátora na cokoliv zeptat. Ten by jim stejně tak měl na cokoli odpovědět.
Lze předem odhadnout, který tábor bude kvalitní?
Je potřeba věnovat pozornost vybavení tábora, což jsou sociální zařízení, jídelna, kuchyně, ubytování. V případě stanových táborů by děti měli mít zajištěné prostory pro sušení oblečení. Také je vhodné, když má tábor nějakou tradici a zkušené vedoucí.
Můžete konkrétně na vámi pořádaném táboře uvést základní kritéria správného výběru letní akce?
Pořádáme třináctidenní tábor v rekreačním středisku v Lopeníku. Výběr místa už sám naznačuje, že děti budou v nádherné přírodě Bílých Karpat, ale zároveň ve snadno dostupné oblasti. Ubytování, jídlo i pitný režim bude zajišťovat přímo rekreační středisko. Vedoucí tak mají možnost plně se věnovat dětem. Chybět nemůže ani konkrétní program a téma tábora. My jsme letos zvolili antiku.
Je lepší tábor pod stanem, v chatkách, nebo například v jedné velké chatě?
To je těžké říct. Každý rodič by si měl zvážit, co je pro jeho dítě nejlepší. Tábor by ale rozhodně neměl být hotelová dovolená s televizí na pokoji.
Na co si dát pozor před odjezdem na tábor, co sdělit vedoucím?
Rodiče by neměli zapomenout odevzdat před odjezdem zdravotní dokumentaci vyžadovanou organizátorem. Vedoucí by měl rozhodně vědět, že je dítě neplavec, že v noci trpí poruchami spánku a podobně. Velká pozornost by měla také směřovat k vybavení dítěte. Důležitá je především kvalitní obuv.
Navštívit, nebo nenavštívit dítě na táboře?
Je třeba si uvědomit, že každá návštěva naruší běžný chod tábora. To znamená, že před příjezdem je vhodné domluvit se s vedoucím tábora. Nicméně solidní tábory mívají vyhrazený jeden den pro rodiče.
A co telefony? Rušit děti na táboře? Neničí přehnaná kontrola atmosféru a smysl tábora?
Děti samozřejmě nerušit. Je nejlepší, když na táboře telefony vůbec nemají. Často totiž volají své problémy přímo domů, místo toho, aby je nejprve oznámili vedoucímu. Ten pak neví, co se vlastně stalo, a nemůže na vzniklou situaci reagovat. Je ideální mít kontakt na hlavního vedoucího, nebo lépe na vedoucího svého dítěte a přes něj cokoli řešit.
Jak početný by měl být tým vedoucích na táboře, aby měl rodič jistotu, že zvládne všechny děti?
Na každého vedoucího ze zákona připadá maximálně osm dětí. Takže například osmdesát dětí musí mít minimálně deset vedoucích a jednoho zdravotníka.
Kolik dětí by na táboře mělo ideálně být, aby nebyl příliš anonymní a dobře zvladatelný?
Hranice se nedá jednoznačně určit. To, jestli si táborník užije pobyt, závisí především na jeho vedoucím a programu tábora. Jsou malé tábory o patnácti dětech, ale jsou i takové se sto dvaceti táborníky.
Posílat dítě na stejný tábor klidně i několik let?
Pokud se tábor líbil, tak bez problému posílat dítě opakovaně.
Kolik táborů jste osobně absolvoval v dětství? Co musel tábor „mít“, aby se vám líbil?
Na tábory jsem jezdil od první třídy. V patnácti letech se ze mě stal praktikant a později vedoucí. Jako dítě jsem si tábory užíval hlavně díky kamarádům, co jsem tam našel a díky skvělým vedoucím, co nám tábor připravili.