Nutnost jejich odstranění připouští i pracovník Odboru životního prostředí Městského úřadu v Uherském Hradišti Květoslav Fryšták. „V lokalitách, kterých se plánované stavební změny týkají, se nachází asi padesát vzrostlých stromů. Zhruba deset z nich budeme muset zlikvidovat, protože zasahují do elektrického vedení. Výběru stromů určených k likvidaci předcházel posudek odborníků,“ sdělil Fryšták, který dodal, že staré stromy nahradí nová výsadba.
S jeho plány ale nesouhlasí Jiřina Stloukalová z Uherského Hradiště, která léta usiluje o šetrný přístup ke stromům ve městě a o důkladné posouzení záměrů na kácení dřevin. „Takový strom roste i padesát let, takže plány na novou výsadbu nejsou příliš přesvědčivé. Podle mého mínění by stačilo ty stromy ořezat, a ne je zcela zlikvidovat. Budeme se je, v případě potřeby, snažit zachránit,“ poznamenala Stloukalová.

Inovovaná lokalita má sloužit k relaxaci. „Výsledkem úprav bude odpočinková zóna s menším parčíkem, případně dětským hřištěm a dalším vybavením,“ předestřel plány uherskohradišťský místostarosta Stanislav Blaha.

Osud stromů je nyní přímo odvislý od „přítoku“ peněz na radnici. Úpravu vnitrobloků u rekonstruovaných domů chce totiž město hradit právě z dotačních titulů. V současné době jsou realitou pouze záměry představitelů radnice.

Zástupci radnice tvrdí, že výsledná plánování definitivní podoby vnitrobloků prozatím není na pořadu dne. „Práce na vnitrobloku mohou započít až po skončení rekonstrukce všech bytových domů na ulicích Jana Blahoslava a Lucemburského. Poté si necháme zpracovat projekt na vnitroblok,“ sdělila mluvčí města Petra Vaďurová Zemčíková.

Dva z bytových domů by měly dostat novou podobu v příštím roce, další dům čeká částečná rekonstrukce.