Vadí na chodníku i na silnici

„Vídám to po celé obci, někteří lidé údržbu svých zahrádek příliš neřeší. Musím se přerostlým větvím na chodníku vyhýbat," stěžuje si Lukáš Vaculík z Korytné. Dodal, že problému se nevyhne ani při jízdě autem. Párkrát podle svých slov musel tyto překážky objíždět.

Obec proto již zveřejnila výzvu k odstranění těchto překážek. „Nemalá část obyvatel Korytné se řádně nestará o to, aby jejich stromy a keře nezasahovaly do komunikací," potvrzuje starosta Korytné Vladimír Janča.

Kromě stížností ze strany firem svážejících odpad už teď tuší, že přerůstající zeleň bude komplikovat i zimní údržbu. „Pokud se ti, kterých se to týká, nepostarají o nápravu, odstraní přesahující větve obec," varuje starosta Korytné.

Škody vznikají pracovníkům firem svážejících odpad i v dalších obcích, kde mají lidé vlastní zahrady. „Stromy na nich jsou často vysazené velmi blízko u vozovky, větve přerůstají do komunikace a zvláště když se jedná o ovocné stromy obsypané plody, tak jsou na ně jejich majitelé velmi citliví. Nám ale často podobná větev poškrábe auto nebo poškodí zrcátka," povzdechl si Vratislav Hladiš z firmy Rumpold. S městskými stromy oproti tomu podle něj problémy nejsou, stačí říct a obec se postará o jejich řádné ořezání.

O přestupek nejde, pokuta nehrozí

Lidem, kteří o vegetaci na svém pozemku nepečují, postih ze strany policie nehrozí. „Nejedná se o přestupek, takže podobné případy nepokutujeme," uvedl mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Majitelé, kteří se o stav dřevin na svých zahradách nezajímají, se však brzy mohou potýkat s jinými potížemi. „Strom, o který se majitel nestará, je náchylnější k různým nemocem. Vzniká u něj ale také riziko, že se svalí a někoho zraní. Taková dřevina pak může být ořezána i bez souhlasu majitele," prozradil Martin Kytka z firmy Rizikové kácení stromů.

ADÉLA BURÁŇOVÁ