„Zatímco před šesti lety jsme dodali na trh 1700 stromků, vloni jsme jich prodali devět stovek a letos nabídneme lidem jen 700 stromečků,“ svěřil se zástupce vedoucího Lesní správy Buchlovice Antonín Lukůvka. „Smrčky vyřezáváme zásadně z porostů, kde jsou plánovány výchovné zásahy, tedy z prořezávkových porostů, které nehnojíme a nevápníme,“ zdůraznil vedoucí Lesní správy Buchlovice Zdeněk Zálešák. Poznamenal, že při prořezávkách jsou z porostů vyřezávány pouze ty smrčky, které v růstu překážejí těm nadějným, takže jejich těžbou nedojde k poškození mladých lesních porostů.

O těžbě zelených vánočních krasavců na trh letos neuvažují v Lesním družstvu Osvětimany, ba ani Zlechov-Tupesy. „Zatímco loni jsme prodali jen padesát stromků, letos je můžeme nabídnout jen našim zaměstnancům. Plantáž vánočních stromků jsme loni zrušili, protože jehličnany v ní byly už přerostené,“ informoval ředitel osvětimanského družstva Miroslav Struha. Poznamenal, že na holiny po mýtních těžbách vysazují více listnatých než jehličnatých sazenic. Za pravdu mu dal i Zdeněk Lapčík z Lesního družstva Zlechov-Osvětimany. „Stejně jako vloni, ani letos žádné vánoční stromky na trh dodávat nebudeme,“ má jasno Lapčík.

S těžbou a prodejem vánočních stromků však lesáci v Chřibech nespěchají. Chtějí je podle Lukůvky nabízet k prodeji až 12. prosince, aby se k zákazníkům dostaly co nejčerstvější. „Vánoční stromky budeme v prořezávkových porostech těžit o víkendu, tedy před dnem jejich prodeje. Ten začne na lesní správě v pondělí ve třináct hodin,“ prozradil Lukůvka. Lesáci podle něj lidem nenabídnou tak bohatý sortiment vánočních stromků jako firmy, které se jejich prodejem před supermarkety zabývají, ale zato jejich ceny drží už třetím rokem na stejné úrovni. „Smrk přijde na 120 korun, borovice lesní na 140 korun, borovice černá na 215 korun a jedle bělokorá na 250 korun,“ zmínil ceny jehličnanů vyšších než dva metry zástupce vedoucího buchlovické lesní správy. Stromečky budou podle jeho slov prodávány také na jednotlivých revírech lesní správy.

Z obav před vpádem zlodějíčků stromků vstup do lesa před Vánocemi lesáci v Chřibech rozhodně nezakáží. Potvrdil to jak lesní správce Zdeněk Zálešák, tak šéfové Lesního družstva Osvětimany a Zlechov-Tupesy Miroslav Struha a Zdeněk Lapčík. „Stromeček je lepší koupit, než si jej v lese ukrást. Ten, kdo chce mít doma pěkný vánoční stromek, musí nějakou tu stovku za něj dát,“ míní Kateřina Šilhavíková z Uherského Hradiště.

V předvánočním čase budou návštěvníky lesních porostů kontrolovat revírníci v součinnosti s Policií České republiky. „V rámci kontroly vozidel na silnicích dohlédnou policisté i na to, zda řidič převážející vánoční stromek má k němu prodejní doklad,“ sdělil tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.