Svědky tohoto rituálu mohli být příznivci aviatiky na letišti v Kunovicích naposledy tuto sobotu dopoledne, letos už posedmé. Bílo-modro-zeleně vyvedený stroj legendy českého leteckého průmyslu odletěl do autonomní republiky Komi ležící v severní části Ruské federace.

„Její území je daleko rozlehlejší než celá Česká republika, mezi některými městy je i tisícikilometrová vzdálenost. Letouny tedy budou meziměstsky přepravovat pasažéry," uvedl Alexandr Nikolajevič Ponomarjev, generální ředitel zákaznické společnosti Komiaviatrans.

Dodal, že se jedná o druhý stroj, který si jeho firma v Kunovicích objednala. V dubnu do Komi odletí třetí, tentokrát ve verzi upravené pro padákové skákání. „L 410 nemá ve své kategorii v Rusku konkurenci," pochvaloval si Ponomarjev. Ostatní kunovické dodávky prvních měsíců roku 2013 taktéž putovaly na Východ do ruského Orenburgu a na Slovensko.

Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries letos plánuje vyprodukovat dvanáct sériových letounů L 410. „Rusko je pro nás historicky klíčovým trhem a další dodávky tedy budou směřovat převážně do tohoto teritoria," podotkla generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.

Firma se podle ní nesoustředí jen na sériovou výrobu, ale taktéž pokračuje ve vývoji letounu L 410 NG (New Generation). Má jít o nejrozsáhlejší vylepšení modelové řady v její historii, která se začala psát v roce 1969. Stroj nové generace má vynikat prodloužením životnosti, vyšší cestovní rychlostí a maximálního zatížení či zvětšením doletu a zavazadlového prostoru.

„V současnosti se vyrábějí díly pro prototyp. Upravujeme stávající výrobní přípravky draku tak, aby bylo možné vyrábět souběžně klasické i modernizované díly. Dochází k postupné stavbě přípravků na nové křídlo a výrobě frézovaných panelů pro nové křídlo, což je nejpodstatnější změna při přechodu od dnešní verze letadla k verzi NG," informovala ředitelka Plšková.

Pokud vše půjde dobře, mohl by v kunovických hangárech ještě do konce roku 2013 stát prototyp. Se zahájením sériové výroby firma počítá v letech 2015 nebo 2016.

Chystají suvenýry

Příští slavnostní odlet nově vyrobeného letadla do Ruska je plánován na konec dubna. Aircraft Industries termín ještě upřesní, firma totiž chce k symbolickému aktu pozvat i širokou veřejnost. Pro děti například přichystá suvenýry ve formě tradičního odznaku L 410. „Když letadlo zamává na rozloučenou křídly a definitivně odletí do dalekých krajů, je to vzrušující pro děti i dospělé," doplnil ekonomický ředitel Aircraft Industries Anton Slobodin.