Ve Zlínském kraji nyní chybí téměř tisícovka těchto pracovníků.

Například Slovácké strojírny v Uherském Brodě by dělníků v současné době rády přijaly až sedmdesát. „Lidi, kteří by měli zájem, ale nejsou. Všichni preferují práci duševní a manuální je zkrátka neláká,“ vysvětlil finanční ředitel Vladislav Ondrůšek. Zaměstnance se prý snažili nalákat i rekvalifikačními kurzy, ale ty museli kvůli nedostatku zájmu zrušit.

„Strojaři jsou přitom podle mě ohodnoceni dobře. Jejich plat se pohybuje kolem pětadvaceti tisíc korun hrubého měsíčně,“ prozradil.

Sami proto využívají služeb personální agentury, která jim zprostředkovává pracovníky ze zahraničí. „Dělají u nás Poláci, Ukrajinci, Moldavci i Vietnamci. Přesto se nám ale maximálně zabezpečit výrobu nedaří,“ poznamenal. Firma je kvůli tomu nucena například prodlužovat u zakázek dodací lhůty a zaměstnancům nařizovat přesčasy.

Vyřeší problém stipendia?

Zlínská firma Tajmac-ZPS hledá strojařů dvanáct a v budoucnu věří v zaměstnání studentů, kteří u ní vykonávají praxi. „Přestože jich do pracovního poměru přijmeme jednoho nebo dva ročně, chceme, aby poznali, o jakou práci se skutečně jedná a jednou se třeba vrátili zpět,“ podotkla personalistka Jarmila Laštůvková.

Ze specializovaných odborných škol a učilišť však stále vychází daleko méně absolventů, než by firmy chtěly. „Rodiče dětí jsou totiž pořád ovlivněni situací v devadesátých letech, kdy se strojírenské firmy rozpadaly. A tehdy byla navíc tahle práce špinavá a málo placená,“ míní ředitel zlínské Střední průmyslové školy polytechnické Jiří Lacina. Realita je však podle něj i ředitele Střední průmyslové školy ve Zlíně Jaroslava Lednického dnes úplně jiná. „Studenti pracují v čistém prostředí a je o ně dračka. Firmy pláčou, ale my je zatím nejsme schopni uspokojit,“ podotkl Lednický. Do budoucna ale vidí situaci pozitivněji. „O strojírenské obory se v posledních letech zájem mírně zvyšuje, takže snad jejich počet poroste,“ doufá pedagog.

Nedostatkem dělníků v průmyslu se zabývá i Zlínský kraj. Problém se snaží řešit zavedením stipendií pro tyto studenty. „V prvním ročníku dostane student tři sta korun, o rok později čtyři sta a v posledním roce pět set korun měsíčně,“ přiblížil náměstek hejtmana Josef Slovák. Za vyznamenání mohou školáci získat jednorázové částky v hodnotách 1500, 2500 či 5000 korun.

Přečtěte si také:

Motivace strojařů: učňáky své studenty začaly platit