„Ani se mně nechce věřit, že od prvního ročníku první přehlídky dýňových strašidýlkek, který uspořádalo v roce 1994 Skautské středisko Modrá, uběhlo už 27 let. Tenkrát žádného z jeho členů ani ve snu nenapadlo, že se z akce stane tradice, že dýňových výtvorů bude přibývat a nápaditost jejich tvůrců bude vzrůstat a vznikat budou umělecká dílka,“ zavzpomínal na přehlídky dýňových výtvorů prozářených svíčkami starosta Modré a vůdce tamního Skautského střediska Miroslav Kovářík. Podotkl, že i přes letošní složitou coronavirovou situaci se do přehlídky dýňový výtvorů opět zapojili nejen skauti, ale i jejich rodiče a prarodiče.

„Těší mě, už několik let se do vyřezávání dýní nezapojují pouze skauti, ale celá dědina,“ řekl spokojeně první muž Modré.

Když úderem 19. hodiny v ulicích obce pohasla všechna pouliční světla, před domy v Modré vynikly vyřezávané dýně, které zdobily předzahrádky a zápraží domů, v nichž většinou plápolaly mihotavé plamínky svíček, tu tam i žároviček, které alespoň trochu prozářily ulice obce.

48. ročník Chřibské třiatřicítky
Turisté si užili 48. ročník Chřibské třiatřicítky. Podívejte se

Několik stovek občanů Modré i přespolních se v tom melancholicky teplém večeru, kdy se rtuť teploměru vyšplhala až k 18 stupníku nad bod mrazu, toulalo potemnělými ulicemi vesnice, aby jim neušel pohled na vydlabané dýně, různě okostýmované, jimž světla svíček dávala strašidelného i tajemného vzezření.

„Zatímco v minulých třech letech jsme měli ulice obce vyzdobeny víc než třemi stovkami vyřezávaných dýní, letos je jich o třetinu méně. Na menší úrodě dýní se v našich zahradách a na polích podepsalo počasí. Narostly malé nebo se vůbec neurodily,“ řekl posmutněle Miroslav Kovářík.

Výtvorům z nebohé oranžovožluté nebo nazelenalé zeleniny dal v pátek po setmění v ulicích Modré magickou atmosféru tajemný dýňový žlutosvit. Lidé z Modré i okolních obcí si v pátek večer nechtěli nechat ujít jedinečný pohled na oranžovožluté a nazelenalé dýně, kterým ruce dospělých i dětí vtiskly podobu nejrůznějších pohádkových postav, zvířat, strašáků, draků a dalších roztodivných postaviček.

„Všechny ty postavičky, zvířátka a strašidýlka z dýní v nás vyvolávají vzpomínku na naše dětská léta. Také jsme si je před padesáti lety vyřezávali, ale tak bujnou fantazii jsme tenkrát neměli,“ nechali se slyšet Jana a Alois Studníkovi z Otrokovic, kteří si ani letos nenechali ujít dýňovou přehlídku na Modré.