Akci s názvem Halloweenská stezka odvahy uspořádaly už druhým rokem maminky břesteckých chlapců a děvčat, a to Markéta Vaňková, Soňa Malinová, Andrea Blahová, Kateřina Švecová, Adéla Velecká a Petra Bartošková. Tatínkové dětí vzali na sebe role různých příšer ze záhrobí, lidojedů či čarodějů.

„Lidé staršího věku říkají, že na světě žádná strašidla nejsou. Jsou prý jen zlí a špatní lidé. Ten, kdo má čisté svědomí, ten se nemusí bát nikdy a ničeho. Všechny věci strašidelné a neobyčejné se dají docela prostě vysvětlit," dušovala se Markéta Vaňková, mluvčí spolku žen, který Halloweenskou stezku odvahy zorganizoval k radosti dětí, jejich rodičů a prarodičů.

Akci odstartovaly aktivní ženy z vesnice o prvním sobotním listopadovém večeru u neogotické zvonice z roku 1888, která se nachází na prostranství situovaném ve středu Břestku, nesoucí název Na Prádle.

Dílo démona i rozervance Tomáše Měšťánka v Hradišti představil jeho přítel Arnošt Goldflam
Dílo démona i rozervance Tomáše Měšťánka představil jeho přítel Arnošt Goldflam

Podle organizátorek děti v maskách proti loňskému ročníku na Halloweenské stezce odvahy přitvrdily, ačkoliv při letošním zahájení strašidelné akce pořadatelky upozornily bázlivé děti i jejich rodiče, že na několika pochmurných stanovištích budou hodně drsná strašidla, kterým by se rodiče s těmi nejmenšími dětmi měli raději vyhnout.

„Rozhodně jsme s našimi dvěma malými syny nepřijeli do Břestku, abychom tu jako udivení vyvolávali duchy zemřelých, abychom se báli strašidel, ale abychom se dobře pobavili. Jsme v Břestku na této akci už podruhé, ale ani letos nás nezklamala," řekli s pousmáním manželé Poláškovi ze Starého Města.

Prezident Spolku pro udržení tradic v Břestku Květoslav Trávníček řekl trochu posmutněle, že letos se o druhém listopadovém víkendu neuskuteční v obci tradiční Martinské hody, ale zato farář P. Rudolf Chmelař, požehná 11. listopadu úderem jedenácté hodiny a 11 jedenácté minuty svatomartinskému vínu.