Jasno už mají strany víceméně i v tom, koho zvolí za lídry svých kandidátek. Například Občanská demokratická strana nominuje stejně jako před čtyřmi lety jako lídra současného hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše.

„Svou práci v uplynulých čtyřech letech vykonával dobře, rozhodli jsme se proto opět pro něj,“ potvrdil krajský předseda ODS a uherskohradišťský starosta Libor Karásek. Dodal, že volební kandidátku už mají krajští občanští demokraté definitivně uzavřenou. „Byla už schválena i regionálním sněmem,“ vysvětlil Karásek.

Jasno v otázce kandidáta na post hejtmana má i KDU-ČSL. „Bude jím krajský radní Jindřich Ondruš,“ oznámila tajemnice lidovců ve Zlínském kraji Karla Vaculínová.

Všichni lídři ještě vybráni nejsou

Nerozhodnuti prozatím naopak zůstávají krajští komunisté. „Lídrem by měl být pravděpodobně Ivan Mařák. Přesněji to budeme vědět příští sobotu, kdy se v Otrokovicích bude konat krajská nominační konference. Tam se rozhodne o podobě naší kandidátky a následně ji také představíme,“ sdělil předseda krajské rady za KSČM Antonín Ludvík.

Volební programy chtějí strany založit na obvyklých stěžejních tématických oblastech. „Nemáme ještě program zpravován v detailní podobě. Zaměřit bychom se však chtěli na zlepšení dopravní obslužnosti v kraji a také na školství, což je podle nás velice problémová oblast,“ konstatoval komunista Ludvík.

Oproti tomu lidovci mají svůj volební program už definitivní. „Chceme se zaměřit na podporu rodiny, etickou výchovu a podporu střední a malých firem,“ informovala Valucínová z KDU-ČSL.

Do Holešova chtějí soustředit část svých záměrů zase zastupitelé za ODS. „Nosná pro nás budou témata jako holešovská průmyslová zóna či dopravní obslužnost,“ potvrdil předseda Karásek. Nezávislá politická sdružení, mezi něž se řadí Nezávislí starostové pro kraj (NSK), Zlínské hnutí nezávislých a SNK Evropští demokraté, zase pro větší úspěch ve volbách vytvořila koalici, o voliče se tedy budou ucházet společně.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.