Rybník Žabka o ploše jednoho hektaru ve Strání vybudovali na začátku 50. let minulého století. Nachází se na úpatí Velké Javořiny, necelé dva kilometry za obcí Strání.

Stavební úpravy mají být hotové až koncem října, kdy rybník opět napustí a nasadí do něj ryby. Do té doby tedy musí rybáři, milovníci vodních radovánek i majitelé okolních záhumenek počítat s pětiměsíční „přestávkou v provozu“ rybníka samotného i dopravními komplikacemi v okolí.

Po dobu oprav bude neprůjezdná hráz. „Zejména zemědělci by měli počítat s tím, že je třeba odbočit na louky dříve,“ upozorňuje Barbora Macková z místního Informačního centra.

Vypouštění rybníka se konalo o první červnové neděli. „Vylovili jsme nějaké kapry, dvě štiky, pár malých cejnů, jelců a jednoho sumce albína. Převezli jsme je všechny do vodní nádrže v Bánově,“ sdělil Josef Zderčík z Moravského rybářského svazu Uherský Brod, který má revír ve Strání i v Bánově na starosti. Po opětovném napuštění vody do Žabky na podzim se tam podle jeho slov ryby vrátí.

Revitalizace vodní nádrže je podle straňanského starosty Antonína Popelky rozdělená na tři části. Až do konce října se práce budou nacházet v té první. „Náklady na úvodní fázi jsou vyčísleny na pět a půl milionu korun. Dva miliony z toho činí dotace Ministerstva životního prostředí, zbylou část uhradíme z obecního rozpočtu,“ řekl Deníku starosta Strání Antonín Popelka.

Další fáze obnovy čeká Žabku v následujícím roce, kdy má podle starosty dojít k rozšíření a vyčištění přítoku rybníka. V následujících letech počítá tamní radnice s odbahněním nádrže a výstavbou betonové silnice mezi obcí a lokalitou, kde se Žabka nachází.