Změny doznají také prostory knihovny, které se mají proměnit v obřadní síň. Generální opravu za čtyřiačtyřicet milionů korun chtějí zástupci obce dokončit do začátku nového volebního období.

Knihovna možná bude nad šatnami

„Právě pracujeme na třetí etapě rekonstrukce. Největším rozdílem po jejím ukončení bude nahrazení knihovny a informačního centra obřadní místností. Ta by měla sloužit k vítání občánků, obecním oslavám i různým přednáškám,“ upřesnil budoucí využití klenutých prostor straňanský starosta Pavel Mimochodek.

Plán radních zahrnuje i stěhování knihovny do nového zázemí. Jako nejpřijatelnější místo se jeví prostory nad školními šatnami. „Je to asi nejlepší možnost, která se nabízí. Prostory by nám určitě vyhovovaly. Na druhou stranu ale nevím, jestli by to bylo pro knihovnu nejlepší. Děti by možná měly pocit, že i v knihovně jsou vlastně stále ve škole,“ upozornila vedoucí straňanského infocentra Barbora Kubíčková.

Zlom v rekonstrukci celého zámečku vítá především veřejnost. Oživení společensko– –kulturního střediska si pochvaluje i Božena Zetková ze straňanské části Květná. „Už je na čase, aby se s opravami pořádně pohlo. Trvá to už hodně dlouho. Je to pro lidi, a tak je dobře, že už jim sál s restaurací začne znovu sloužit,“ míní Zetková.

Doposud se proinvestovalo dvacet milionů

Kompletního dokončení úprav středověké stavby by se lidé měli dočkat při nejlepším do konce tohoto volebního období, tedy do roku 2011. „Záleží jen na dotacích, které se nám podaří získat. Doposud jsme proinvestovali asi dvacet milionů korun a chybí nám ještě asi čtyřiadvacet milionů,“ odkryl výši nákladů starosta Mimochodek, podle kterého bude mezi velké novinky zámečku patřit i přistavěná ubytovna s kapacitou zhruba dvaceti pokojů.