„Na stojany opravdu není pěkný pohled. Jsou skoro nové a už je řada z nich zničených. Člověk by řekl, že jsou ze špatného materiálu, ale pokud přes ně jezdí auta, tak se asi není čemu divit,“ přemýšlela v Havlíčkově ulici Marie Černíková z Uherského Hradiště.

Stojany neničí cyklisté ani chodci, ale nešikovní řidiči zásobování, kteří do pěší zóny najíždějí. Potvrzuje to zástupce velitele hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

„S řidiči komunikujeme a snažíme se je na stojany upozorňovat. Ulici monitorujeme také kamerou. Ta ji ale bohužel nesnímá úplně celou,“ poznamenal strážník.

V loňském roce se radnici podařilo usvědčit dva neopatrné řidiče, kteří museli opravu stojanů zaplatit. Pokud se ovšem pachatel nenajde, musí do mobiliáře investovat město.

„Oprava jednoho stojanu stojí deset tisíc korun. Momentálně necháme renovovat a opatřit novým nástřikem pět z nich,“ upřesnila mluvčí hradišťské radnice Petra Zemčíková.

Zástupci města podle ní spoléhali na soudnost majitelů provozoven, kteří by měli na zásobování dohlížet. Bohužel se tak ale často neděje.

„Pěší zóna v Havlíčkově ulici je vstupní branou do města a i lidem, kteří tam podnikají, by mělo záležet na jejím vzhledu. Stejně jako na něm záleží radnici a ostatním obyvatelům,“ upozornila mluvčí.

Problémy se zásobováním registrují strážníci i v jiných lokalitách města. Řidiči kromě stojanů na kola poškozují auty především chodníky nebo zatravněné plochy.