„Do poutního Velehradu, kde se vůbec poprvé toto setkání uskutečnilo, na něj přijelo 340 účastníků z celé České republiky. Ti tu od neděle do středy zažili přednášky, sport, poznávací workshopy, výlety, motlitby, výměny zkušeností a dialogy na různá témata," uvedl člen organizačního týmu Vít Valtr.

Z názvu setkání Mariapoli, který by se dal volně přeložit jako město Mariino, ale i z jeho pestrého a pro účastníky přitažlivého programu se dalo vytušit, že setkání v Roce víry nebylo nějakým útěkem ze světa, ale naopak.

„Nosným tématem čtyřdenní akce byla Láska k bližnímu, k bratru, sestře, ke každému člověku. O tomto tématu se na setkání hovořilo, ale především to bylo jakési cvičiště v tom, jak prakticky ve Velehradě, ale pak i doma tuto křesťanskou hodnotu v životě uskutečňovat," okomentoval základní myšlenku setkání Valtr.

Pořadatelem Mariapoli aneb Město Mariino bylo Hnutí folkoláre v České republice, jehož činnost začala na výzvu arcibiskupa Tomáška fungovat kolem roku 1968. Mezi účastníky setkání zavítal kardinál Miloslav Vlk a olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner. Ten v úterý ve Slovanském sále celebroval pro účastníky mši svatou.

Vstupenkou na setkání byla ochota ke vzájemné lásce, místo pro zamyšlení, motlitbu, přednášky, výměnu zkušeností, dialog na různá témata, ale i volnočasové aktivity. „Velehrad, jeho tradice, historie a krása byly také vhodným prostředím pro prohloubení duchovního života i odpočinek. Obec i její okolí okouzlily mnohé účastníky, kteří sem přijeli zdaleka a zdejší kraj dobře neznají," pochvalovala si Marie Stehlíková z Brna-Tuřan.

„Chtěli jsme s rodinou zakusit na Velehradě společenství lidí, povzbudit se ve víře, posílit se v lásce," svěřil se Petr Křivánek z Prahy. Setkání si pochvalovala také jedenáctiletá Pražačka Magdaléna Burdyšová. „Program setkání byl velice pestrý. Na své si tu přišli mí rodiče i já. Moc se mně líbilo ve archeoskanzenu Modrá. Zajímavé to bylo i v tamní Živé vodě, která ale moc živá nebyla. Byla brčálově zelená, takže ryb jsme moc neviděli," řekla posmutněle Magdaléna.

„Bylo to velmi hezké setkání lidí, kteří se cítí osloveni evangeliem a chtějí o něm nejenom mluvit, číst, rozjímat, ale se ho snaží také žít. Měl jsem radost z toho, že na jeho účastnících bylo vidět, že je evangelium dělá šťastnými, radostnými a vyrovnanými. Kéž by takových setkání přibývalo," zhodnotil setkání Mariapoli arcibiskup Jan Graubner.