„Na jarní očistné kúře letadel se v sobotu a v neděli podílelo 160 dobrovolníků nejen ze Slovácka, ale také z Brna, Tišnova, Dubňan, Kyjova a dalších obcí Moravy. Pomoc všech dobrovolníků a dobrovolných hasičů z Kunovic, kteří nejen letadlo umývali, ale také umývačům distribuovali vodu, byla při čištění muzejních exponátů velice významná. Zvládnout očistu všech letounů během dvou dnů by nebylo v našich silách,“ uvedl Martin Hrabec, vedoucí Leteckého muzea Kunovice.

Podotkl, že exponáty jsou celý rok pod širým nebem a je potřeba je čas od času dobře vyčistit a opatřit ochrannou vrstvou leštidel.

„Velkého umývání letadel se svým synem Josefem zúčastňujeme poprvé. Prostě, přišli jsme se, jak to hlásá výzva k dobrovolnické akci U dotknout historie letounů nejen zrakem, ale vlastníma rukama. S vodou kartáči a hadry,“ řekl nadšeně dubňanský Tomáš Ilčík.

Jeho školou povinný syn se netajil tím, že by chtěl být v dospělosti pilotem velkého letadla. Zatím ale s tátou sestavují modely malých letadel, kterých jim doma přibývá.

Historicky prvním umývačem letounů v Kunovicích byl Vlastimil Peška z Hovoran, který při cídění jednoho z letadel nechyběl ani letos. Zaníceným umývačem je podle šéfa muzea také Otomar Šimák, který o víkendech provází návštěvníky leteckým muzeem.

„Úžasným umývačům, umývačkám a umývačatům, kteří nám přišli pomoci, patří náš vděk a nehynoucí sláva. Pro přespolní bylo ubytování v areálu aeroklubu zdarma, při příchodu do muzea dostali koblížek, v sobotu k obědu sekanou nebo guláš, v neděli roládu či řízek, ale také pití,“ informoval Martin Hrabec.

Brigádní si ale za odvedenou práci si o víkendu nemohli prohlédnout letoun TU-154M OK-BYZ, přezdívaný Zuzana nebo také Naganský expres. Ten byl dějištěm natáčení scén do nové české komedie na motivy knižního bestselleru Evžena Bočka Poslední aristokratka, kterou se svým štábem natáčí autor divácky nejúspěšnějších filmů posledních let režisér Jiří Vejdělek.

„Po skončeném natáčení v něm byl proveden úklid a v jeho interiéru jsou nové zátěžové koberce. Protože Naganský expres bude pro veřejnost otevřen při zahájení muzejní sezony, tedy za týden, nechtěli jsme, aby koberce v něm byly do té doby znečištěny. V areálu muzea bylo při víkendovém umývání letadel nějaké bláto,“ vysvětlil šéf Leteckého muzea v Kunovicích.