O posledním červnovém pátku zavítal do biocentra Živá voda v Modré, aby lidem vyprávěl i promítal filmové ukázky o tom, jak vstupoval a odhaloval nepoznanou tvář a tajemství pod hladinou světových oceánů. „Na mole koupacího rybníčku jsem divákům nechtěl pouštět filmy, které třeba už viděli, ale dal jsem jim možnost, aby se mohli podívat za natáčecí oponu, za niž se běžně nepodívají," rozpovídá se Steve Lichtag, který strávil na moři mnoho měsíců.

Připustil jste si někdy před natáčením filmu nebo v jeho průběhu strach?
Abych pravdu řekl, já bohužel nikdy strach nemám, protože mi chybí pud sebezáchovy. Jsem ale velice obezřetný a k mořským živočichům pociťuji velký respekt.

Zbožňovatelům potápění jste nabídl několik knih, filmů a DVD. Můžete alespoň některé z nich jmenovat?
Pokud se týká DVD, tak v edici Dobrodružství oceánů jsou to Zajatci bílého boha, Poslední lovci, Hledání křišťálového světa I a II, Carcharias – Velký Bílý a Tanec modrých andělů. Kniha i film Čekání na Bílou smrt je o velkém bílém lidožravém žralokovi, k němuž jsme se odvážili přiblížit bez jakýchkoliv ochranných prostředků. Děj se odvíjí ve vlnách Indického oceánu v Jižní Africe. Snažil jsem se, aby také kniha i film Tanec modrých andělů byly plné vypětí a dobrodružství.

K mořským živočichům cítí Steve Lichtag respekt. Strach z nich ale nemá

Můžete čtenářům Slováckého deníku stručně přiblížit váš nejnovější projekt Aldabra?
V současné době je v náruči amerického společnosti Disney, která by jej měla nabídnout i americkým divákům. Do českých kin by měl film přijít až v příštím roce. Aldabra je druhým největším korálovým atolem na světě, chráněným jako přírodní dědictví UNESCEM. Atol leží uprostřed Indického oceánu, asi dvě stě mil od Madagaskaru. Film je jakousi mozaikou napínavých, vtipných i poetických příběhů hrdinů zvířecího světa. Hraný dokument Aldabra se natáčel nad vodou i pod ní.

Potápěl jste se ve všech mořích světa?
Nikoliv. Nejsem takový ten potápěč turista, který hltá kilometry pod hladinami moří a nejrůznější lokace. Zatímco mnozí ostatní se potápěli na různých místech, já pracoval na jednom projektu. A některý představoval třeba až čtyři roky práce. Ta moje práce mi bohužel nedává tu šanci, abych se v průběhu mého života potápěl na různých místech.

Kolik lidí čítá filmový štáb?
Je to projekt od projektu. Velký celovečerní filmový projekt Aldabra měl potřebný štáb 34 lidí. Z toho do vody šlo šest lidí, techniků, odborníků a vědců.

Ryb jste viděl miliony. Dáte si je chutně upravené k obědu či večeři?
Nejsem ortodoxní člověk, který by ryby nejedl. Pochutnám si pstruhovi i kaprovi, mám rád i mořské ryby. Sladkovodní ryby jím tak dvakrát do roka.