„Už teď mi lidé volají, kde si mohou vyzvednout obálku. Štěrku máme dost, obálek taky,“ uvedla ve čtvrtek Hana Habartová, předsedkyně spolku Za vodu pro lidi.

Ten na poslední srpnovou sobotu uspořádal happening u přístaviště Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou, kde si lidé mohli dopisy se štěrkem vyzvednout.

„Neboť stát tolik potřebuje štěrk pro své fungování, rádi mu přispějeme a trochu štěrku pošleme. Bez štěrku se totiž obejdeme, kdežto bez vody ne,“ stojí ve výzvě spolku. Zároveň apeluje, aby množství dopisů se štěrkem bylo nepřehlédnutelné.

Starosta Uherského Ostrohu Vlastimil Petřík vnímá happeningovou reakci pozitivně.

„Město Uherský Ostroh je účastníkem všech řízení souvisejících s požadavkem na zahájení této těžby štěrkopísku a já osobně happening vnímám jako zajímavý počin, jenž by mohl celou záležitost více zviditelnit pro veřejnost a přitáhnout zájem médií. Jsem zvědavý, kolik písku se nakonec na ministerstvu životního prostředí sejde,“ poznamenal ostrožský starosta.

Poslední petici proti těžbě podepsalo přes jedenáct tisíc lidí. Nyní se budou posílat dopisy.

„Postupujeme od počátku transparentně a konzistentně tak, jak stanovuje platná legislativa,“ uvedla naposled mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. (pt)