„Už to začíná, odložené vánoční dárky, ohňostroje,“ poznamenal diskutující podepsaný jako Martin Kocour Němec.

„Spíš včerejší bouchání ohňostroje než nevhodný dárek, někteří toho mají pořád málo,“ dodal Bohumil Višenka. Staroměstský psí nalezenec je bez čipu i bez obojku, na pravé přední noze má vyholené místo a stále se hledá jeho majitel. Strážníci z regionu takový případ považují za běžný.

„Po třaskavých Silvestrech a nebo v jiných případech bouchajících ohňostrojů se u nás stává, že psi utečou i několika majitelům. Jeden konkrétní v takových chvílích dokonce prchává skoro pravidelně. Prorazí branku a utíká pryč, co mu nohy stačí. V podobných případech ale většinou majitele známe, takže se k nim psi vrací zpátky poměrně rychle. Letos ale na přelomu Silvestra a Nového roku byla kanonáda slabší, proto i útěků psů bylo méně,“ prozradil šéf strážníků ve Starém Městě Miroslav Nosek. V minulém roce podle jeho slov odchytli jeho podřízení zhruba 15 psů.

„Máme záchytný kotec, kde je pes umístěn na tři, čtyři dny, než se ozve jeho majitel. Většinou se ozve, protože my o novém obyvateli záchytného kotce vždy hned informujeme. Pokud se nikdo neobjeví, tak po zhruba týdnu psa odvezeme do útulku,“ upřesnil Miroslav Nosek.

Ten v případě štěněte německého ovčáka nevyloučil, že se jej jeho majitel pokusil zbavit coby nechtěného vánočního dárku.

„Pejsek je ale velice hodný a předpokládám, že si ho někdo brzy velice rád vezme za vlastního,“ naznačil Miroslav Nosek.

Hradiště: loni 28 odchycených psů

To v sousedním Uherském Hradišti řešili strážníci v období Vánoc odchyt jednoho bezprizorního psa a těsně před Silvestrem dalších dvou.

„Za rok 2020 odchytila městská policie celkem 28 psů. A protože je útulek v Bulharech zrušený, město spolupracuje s Útulkem Jinak, z.s. v Napajedlích,“ uvedl Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice, kterou vloni přišlo umísťování psů do útulků přibližně na 50 tisíc korun.

Podobně to mají také v Uherském Brodě, kde vloni městští policisté odchytli psy v 31 případech. Také tam, pokud se nepodaří zjistit majitele zvířete, je umístěno do smluvního zařízení, které o něj následně pečuje.

„Naposled jsme odchyceného volně pobíhajícího psa předávali majiteli 25. prosince. Tomu pes utekl při venčení,“ upřesnila mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká.

Miroslav Nosek upozorňuje na to, že při ztrátě psa by měl jeho majitel kontaktovat městskou policii v daném městě, protože lidé, kteří utečence najdou, volají vždy v první řadě právě na místní městskou policii.