Ke včerejšímu dni (středa 4. června) evidoval Českomoravský odborový svaz pracovníků školství přes padesát procent zájemců o stávku z řad škol Zlínského kraje.

ANKETA: Co říkáte na stávku učitelů?

„Přihlašovat se mohou do pátku, takže čísla ještě určitě narostou,“ sdělila vedoucí organizačního oddělení Jaroslava Doležalová.

„Učitelská stávka rozhodně není o navýšení platu pedagogů, jak se mnozí domnívají,“ říká předseda odborového svazu pracovníků školství Zlínského kraje Pavel Štěpán. „Bojujeme pouze za jejich dorovnání. Při sedmiprocentní inflaci se platy navýšily jen o necelá tři procenta,“ zdůraznil Štěpán. Dodal, že kromě toho se nepatrné zvýšení netýkalo ostatních pracovníků ve školství, jako jsou kuchařky či uklízečky. „Je to diskriminace provozních zaměstnanců,“ poznamenal.

Dalším podstatným důvodem, kvůli kterému se zavřou školy ve Zlínském kraji, je dlouhodobě podfinancovaný resort školství. „Když jsme stávkovali v prosinci, navýšila vláda rozpočet z požadovaných tří miliard jen o necelou miliardu. Chceme tak na tuto situaci opět upozornit,“ upřesnil Štěpán.

Učitelé jedou stávkovat do Prahy

Ze Zlína odjede v pondělí 9. června v šest hodin ráno do Prahy minimálně jeden autobus zástupců stávkujících škol v kraji. Jenom ze ZŠ ve Fryštáku se chystá jít demonstrovat před úřad vlády třicítka pedagogů. „Vyučovat nebudeme. Je potřeba upozornit na to, že jsou mzdy po tři roky prakticky stejné,“ poukázal ředitel Libor Sovadina.

Zdůraznil také, že nebudou bojovat jen sami za sebe, ale i za rodiče žáků. „Dříve jsme si mohli dovolit kupovat prvňákům pastelky, barvy, pravítka nebo písmenka. Rok od roku ale nákupy kvůli nízkému rozpočtu omezujeme a převádíme náklady právě na rodiče,“ vysvětlil Sovadina.

Stejného názoru je i ředitel ZŠ Vlára Slavičín Petr Navrátil. „Vnímáme, že do školství plyne málo peněz. Do Prahy sice nepojedeme, ale myšlenku podpoříme,“ sdělil.

Některé školy se do protestu nezapojí

Střední průmyslová škola ve Zlíně se ale například do stávky nezapojí. „Ze strany učitelů mi nepřišly žádné podněty,“ objasnil ředitel Jaroslav Lednický.
Stejně tak bude v provozu i ZŠ Sehradice na Luhačovicku. „Nemůžeme zavřít, rodičům by neměl kdo hlídat děti,“ vysvětlila ředitelka Hana Macejková. I ve Slavičíně na to mysleli. „Družina fungovat bude. Cítím to jako povinnost vůči rodičům,“ řekl Navrátil.

Zato ve Fryštáku si musí hlídání zajistit. „Myslím, že s tím nebude problém. Zdejší maminky si většinou vzájemně pomáhají,“ uvedla pětatřicetiletá Jolana Kozojedová, která má syna na tamní základní škole.

A děti? Rozhodně stávku vítají. „Dobrý den volna. Mohli by se učitelé bouřit častěji,“ podotkl třináctiletý student Gymnázia Jana Pivečky ve Slavičíně.

Přečtěte si také:

Ředitelé na Slovácku: Stávka učitelů by měla trvat týden