Na rozdíl od svých kolegů ze základních, středních a mateřských škol však nemohly svou instituci zavřít. Paradoxně jim totiž práce přibylo. Stávkovaly tedy tak trochu naruby. Potvrdila to ředitelka domova Ivana Lacková. „Ke stávce jsme se připojily, protože se problém s financováním školství dotýká i nás. Nám však v tento den práce spíš přibylo, protože jsme musely připravit program pro děti, které by jinak byly ve škole,“ vysvětlila Lacková.

Pro vychovatelky stávka znamenala také být dříve v práci. „Musely jsme přijít už v osm hodin ráno a najít pro děti vhodnou činnost. Vytváříme vánoční dárečky,“ vysvětlila vychovatelka hradišťského dětského domova Jana Ondrušková s tím, že dopoledne děti využily na výrobu tradičních adventních předmětů. Právě tyto výrobky se každoročně prodávají na jarmarcích.

Školáci ze srdce Slovácka však den volna přijali s povděkem a dobře se bavili. „Jsem ráda, že nemusím do školy. Navíc mě výroba dárečků opravdu baví,“ pochvalovala si žákyně čtvrté třídy Monika Dvořáková.

Uherskohradišťský dětský domov měl svoji zástupkyni i na celorepublikovém sněmu Českomoravského odborového svazu pracovníků školství v Praze. Právě na tomto shromáždění se odboráři rozhodli stávkovat. „Nejde už jen o platy, ale peníze nezbývají ani na pomůcky. Navíc slibované přidání ve výši jeden a půl procenta je směšné. Vychovatelky totiž mají platy jen o něco málo vyšší než uklízečky,“ vysvětlila členka okresního odborového svazu Marie Prokopová, která zastupuje vychovatelky z dětských domovů a školních družin.

V uherskohradišťském okrese se do úterní stávky nakonec zapojili pedagogové z pětapadesáti školských zařízení.

Přečtěte si také:

Protest učitelů zasáhne celý Zlínský kraj

I na Slovácku se učitelé chystají stávkovat