Výuka od dnešního dne opět poběží naplno, do učeben se k dětem vrací stávkující učitelé, kterých byly asi tři čtvrtiny. Co se bude dít dál, to není nikdo schopen odhadnout.

„Nechtěli jsme jít do časově neomezené stávky, která by skončila až po splnění našich požadavků, neboť by to mělo kritický dopad především na žáky, které nechceme zneužívat jako rukojmí. Proto jsme zvolili časově omezenou stávku. Teď si ji vyhodnotíme a rozhodneme se, co dál," uvedl David Hrubý, předseda odborů SZUŠ. O dalších možných krocích nechtěl spekulovat.

Dlouhodobě neřešená situace na škole však podle něj přináší rizika. „Umělecké školy jsou specifické tím, že žáci odchází za svými učiteli, se kterými jsou spokojeni. Vzhledem k tomu, že v současnosti již několik našich opravdu klíčových učitelů řeší odchod na jiné školy, vážně hrozí, že s nimi zmizí i žáci. Dva žáci, které vedení školy uvádí jako počet, který v poslední době školu opustil, není rozhodně pravdivý údaj. Ta čísla jsou několikanásobně vyšší," tvrdí David Hrubý.

Slovácký deník v této souvislosti oslovil ředitele konkurenční ZUŠ Uherské Hradiště, zda ze strany učitelů či žáků zaznamenal zájem přejít na „jeho" školu. Ten však věc nechtěl vůbec komentovat. „Nepřísluší mi vyjadřovat se k problematice Slovácké ZUŠ," omluvil se Stanislav Nemrava.

Že na SZUŠ v současné době nepanuje zrovna ideální klima, pociťují i rodiče žáků. „Pohodová atmosféra, která na škole byla před listopadem 2013, je pryč. Dnes je tam cítit značná nervozita," podotkl Jan Šobáň, který má ve škole dvě děti.

Vedení školy ale vidí situaci příznivě. „Došlo k dialogu s odbory a dohodli jsme se, že budeme i nadále vyjednávat a rozebírat bod po bodu jednotlivé požadavky protistrany," sdělil ředitel SZUŠ Jiří Prudký.

Protistrana však jeho názor absolutně nesdílí. „Stávku jsme byli ochotni ukončit i předčasně, i kdyby nebyly kompletně splněny naše požadavky. Stačilo, aby začalo nějaké rozumné vyjednávání se zájmem dobrat se solidního řešení. Bohužel, naše návrhy byly opakovaně zamítány a protistrana nepředložila žádné své," útočí David Hrubý.

Odborům je mimo jiné trnem v oku osoba Jiřího Prudkého, kterého dosadila do křesla proti jejich vůli jednatelka školy Zuzana Zdráhalová Lapčíková. Je prý nekompetentní.

„Nový ředitel musí být do třiceti dnů zaveden do rejstříku škol Ministerstva školství, což u něj neplatí ani po čtyřech měsících. To podporuje naše tvrzení, že nesplňuje kritéria pro tuto funkci z hlediska pedagogické praxe," uvedl David Hrubý.

Toto nařčení však ředitel odmítá. „Paní jednatelka o zápis požádala ihned po mém jmenování, nicméně poté si ministerstvo vyžádalo doložení některých skutečností písemně, což celý proces pozdrželo," objasňuje Jiří Prudký.

Stávkou se zabýval i soud, na který se obrátila Zuzana Zdráhalová Lapčíková. Žádala o vydání předběžného opatření s cílem stávku pozastavit. Soud jí však nevyhověl.

„Vedení školy obdrželo rozhodnutí již v pátek. V odborech jsme se o tom ale dozvěděli až v úterý. Cílem opožděného informování odborů bylo nejspíš držet nás v napětí po celou dobu stávky," zlobí se David Hrubý.