Podle starostů obcí jde o největší investiční akci v historii, která si vyžádá přes 200 milionů korun. Investiční schopnost obcí měla být kvůli zadlužení snížena jen asi o třetinu, jenže enormní prodražení situaci zhoršilo. Například Břestek se dostal do citelných finančních problémů.
„Ve všech třech obcích se vyskytla celá řada nepředpokládaných nákladů, které se odhadem budou pohybovat kolem 25 milionů korun bez DPH, z čehož největší podíl je geologická anomálie v Břestku. Ta si vyžádá asi 15 milionů," vypočítal břestecký starosta Jindřich Krušina.
Na problém se narazilo při výkopových pracích na začátku zastavěné části vesnice ve směru od Tupes, kdy došlo k narušení zvodnatělých vrstev. Práce musely být zastaveny a byl proveden podrobný georadarový geologický průzkum území.
„Vyšlo najevo, že jde o geologickou anomálii, neboť v celé linii stavby kanalizace až po křižovatku v obci se nachází významné zvodnatělé vrstvy, které by v případě pokračování stavby výkopem mohly znamenat destrukci na přilehlých domech, zejména ve středu obce," vysvětlil Jindřich Krušina.
Geologický posudek doporučil ukončení prací výkopovou technologií a realizaci 400 metrů kanalizace technologií bezvýkopovou, která ale byla dražší.
Další potíže působily také značné deformace silnice ve směru na Chabaně a její komplikovaná zimní údržba. Pro obyvatele znamenaly velké nepříjemnosti také dopravní omezení. „Silnice je jedinou vhodnou přístupovou cestou na Chabaně, na značnou část Břestku a do rekreační oblasti. A když musely být jednotlivé úseky silnice uzavřeny, způsobilo to značné problémy," připomněl břestecký starosta.
„Budeme rádi, když už se to konečně dodělá. Díra před naším domem je konečně zasypaná a modlíme se, aby to tak i zůstalo. Musí to být ale dobře zaplacené, když nám tady dvakrát kopali stejnou díru," nechala se slyšet Břestečanka Jana Smělíková. Její sousedka Radmila Chromková byla optimističtější. „Jsem pozitivní člověk, takže si myslím, že bychom se neměli dívat na to, co bylo, ale těšit se na to, co bude. Pokud to bude ku prospěchu obci i lidem, tak je to dobře."
Pro obě ženy má Slovácký deník dobrou zprávu. Stavba by totiž měla být dokončena dříve, než se původně předpokládalo. „Ve smlouvě je stanoven termín dokončení na březen 2014, ale máme příslib generálního ředitele zhotovitele, že hotovo bude do 30. listopadu letošního roku," prozradil Jindřich Krušina.
„Nový stokový systém přinese pro obce novou a komplexní infrastrukturu s životností 70 až 90 let. Obyvatelům vyřeší problém s odváděním odpadních vod. Pro všechny přinese zásadní zlepšení životního prostředí včetně postupného zlepšení kvality spodních vod," dodal starosta Tupes Oldřich Vávra.
Autor: Zdeněk Skalička, Eva Náplavová