Prodejce stavebních komodit Tradix ze Starého Města rapidní zdražení potvrdil. „Ceny cihel, izolačního materiálu nebo štěrkopísku se za poslední půlrok zvedly až o čtyřicet procent. Třeba u vaty je to právě těch čtyřicet procent,“ vyčíslil vedoucí Tradixu Jaroslav Bačák.
Spotřebitel přitom v současné době už nedostane ani slevu, která bývala dříve při odběru většího množství naprosto běžná.
„Ceny určují především zahraniční nadnárodní společnosti, my jsme nuceni v trendu pokračovat. Ještě vloni mohla být celková sleva na zboží i třicet procent, to je dnes pryč,“ vysvětlil Bačák.
Stavební trh se již delší dobu kvůli vysoké poptávce potýká s nedostatkem materiálu. Oslovené firmy na Slovácku v současné době nejvíce trápí nedostatek cementu a pálených výrobků. Firmy řeší problém předzásobením. „Dodavatel je povinen doručit nám stanovené kvóty,“ uvedl vedoucí zásobování Pozemního stavitelství ve Zlíně Tomáš Gerik. „Nemůže se tedy stát, že bychom nebyli schopni dostát svým závazkům,“ dodal s tím, že v důsledku této situace se však bohužel prodloužily dodací lhůty.
Výrazně se zvýšila poptávka ve stavební oblasti. To Gerik připisuje mimo jiné mírné zimě. „V lednu i v únoru jsme měli tolik práce jako přes sezonu,“ řekl. Stavební boom zaznamenaly i další firmy v regionu. „Příčinou je jistě také plánované zvýšení DPH u stavebních prací z pěti na devatenáct procent,“ domnívá se majitel otrokovické stavební společnosti Centring Ludvík Kráčina.
Zatímco někteří dávají přednost rodinnému domu, jiní si raději koupí byt. I tady však musejí počítat s většími náklady. Růst cen stavebního materiálu se však v cenách nových bytů neprojeví hned. „Je pravděpodobné, že se zdraží zhruba za půl roku, a to minimálně o deset procent,“ řekla vedoucí investičního oddělení firmy Zlínstav Lada Jančaříková.
Spolumajitel stavební firmy Resta Milan Snopek souhlasí s tím, že ceny bytů vzrostou s časovým odstupem, ale ne v takové výši. „Předpokládám, že to bude kolem pěti procent,“ řekl.