Uherskohradišťský zastupitel Jakub Grós (Piráti) bydlí s rodinou v domě s maličkou zahradou v městské části Mařatice. Zatímco vloni platil na dani z nemovitosti 1650, letos už 2350 korun, což je o 700 korun víc.

„Pro ostatní části města to byl asi větší skok. Pro nás Mařaťáky ten místní koeficient nevyšel nijak špatně, díky tomu, že se nás týkalo pouze to celorepublikové zvednutí poplatku. Nicméně ten místní koeficient 2.2 dělá z Uherského Hradiště jedno z nejdražších měst v republice. My Piráti jsme navrhovali s ustanovením toho místního koeficientu počkat na novou legislativu. Nakonec se to o dost zvedlo všem,“ popsal Deníku Jakub Grós.

Vizualizace Business parku ve Starém Městě
Chátrající areál Slezanu ve Starém Městě se proměňuje v Business park

Tomáš Nálevka bydlí v uherskohradišťské Dlouhé ulici nedaleko centra města ve velkém patrovém domě se zahradou. Za něj platil vloni daň z nemovitosti 3700 korun. Letos se u něj vyšplhala o 1600 korun výš, tedy na 5300 korun.

„Vlastníš něco, co sis pořídil, zaplatil, udržuješ to a neustále za to platíš víc a víc peněz. Nedivím se tomu, že jsou lidé naštvaní, protože stát nás dere, kde může,“ ulevil si Tomáš Nálevka.

Nárůst pocítili na Třídě Maršála Malinovského i na sídlišti Mojmír

Majiteli historického patrového domu v Havlíčkově ulici, který si nepřál zveřejnění jména, zvedli daň z nemovitosti o 100 procent, z 8500 na 17 300 korun.

„Jsem naštvaný, protože ten barák je zaplacený z už zdaněných peněz. I osm a půl tisíce se mi zdálo dost. Ten dům tam přece nestojí přičiněním státu nebo města. Pravda ale je, že s tou částkou mohli jít ještě výš. Stejně bych ale nic neudělal a musel zaplatit,“ přiznává majitel nemovitosti.

Premiérové setkání rodu Tinků. Rodokmen odhalil netušené příbuzenské vazby
Premiérové setkání rodu Tinků. Rodokmen odhalil netušené příbuzenské vazby

Ivana Stuchlíková bydlí spolu s manželem v bytě 2+1 na Třídě Maršála Malinovského. „Platili jsme za něj daň z nemovitosti 800 a letos 1215 korun. O 400 stovky víc. To dožere. V dnešní době všude, kde spoříš a ukládáš každou stovečku, tak tam ti státní příspěvky snižují, a jinde, kde máš za kdeco platit, tak poplatky skáčou nahoru, a to se mi přece líbit nemůže. Koruna ke koruně a za měsíc jde o pěkný peníz, který v peněžence chybí,“ uvažuje Ivana Stuchlíková.

Šéfredaktor Slováckého deníku Pavel Bohun
Ze základů mrtvého Slezanu má vyrůst nová průmyslová zóna

Pětašedesátiletému Jiřímu Klapkovi, který vlastní byt 2+1 v přízemí domu na sídlišti Mojmír, zvýšili daň z nemovitosti z 1092 na 1503 korun. „Je to o čtyřicet procent. Čtyři stovky jsou skok, ale výsledná částka se ještě dá snést,“ konstatoval penzista.

Opatření radnice a sjednocení koeficientů

Radnice ve městě sjednocuje koeficienty, zavádí místní koeficient 2,2. „Doposud jsme měli rozdílnou výši daně v jednotlivých místních částech. Mařatice a centrum města měly zvýšený koeficient na 3,5, ve zbytku města byl 2,5,“ přiblížil starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha už před časem.

Novou obecně závaznou vyhláškou je v metropoli Slovácka upraven pouze koeficient místní, který je pro rok 2024 stanoven ve výši 2,2.

„Z důvodu zachování rovného přístupu ke všem místním částem není novou obecně závaznou vyhláškou řešena úprava velikostního koeficientu města, který je pro všechny katastrální části stejný, tedy 2,5,“ konstatovali zastupitelé Uherského Hradiště začátkem loňského září po schválení závazné vyhlášky.

Vybrali jsme pro vás:

Fotbalisté Slovácka B (bílé dresy) i podruhé v sezoně zdolali Blansko 2:0.
Slovácko B i díky trefě Mihálika zvítězilo v Blansku a nyní se chystá na derby
Nemocnice v Uherském Hradišti nabídne kuřákům bezplatné vyšetření plic i poradnu
Nemocnice v Uherském Hradišti nabídne kuřákům bezplatné vyšetření plic i poradnu
František Pavlica a jeho obrazy.
Obrazy Františka Pavlici oživí jízdu králů ve Vlčnově
V Korytné havaroval v neděli 19. května 2024 do stromu čtyřiačtyřicetiletý čtyřkolkář. Na místě podlehl zraněním.
Doplatil na rychlost. Čtyřkolkář v Korytné zemřel po čelním nárazu do stromu