Koalice bude mít v sedmadvaceti-člen­ném zastupitelstvu 15 mandátů. Novým starostou se stane lídr ODS Stanislav Blaha.

„Cítím se strašně unavený. Já jsem totiž ten typ, že když je o co bojovat, tak bojuju v euforii a s nasazením, a až ve chvíli, kdy je rozhodnuto, se u mě dostavuje únava," řekl Slováckému deníku těsně po podpisu koaliční smlouvy budoucí starosta Stanislav Blaha, podle kterého jde o nejlepší variantu, jaká mohla nastat.

„Jsem si vědom toho, že jde o pětičlennou koalici a těch subjektů je opravdu hodně, ale na druhé straně se dobře známe a víme, co od sebe můžeme očekávat," dodal Stanislav Blaha.

Společným kandidátem na prvního místostarostu je Zdeněk Procházka (KDU-ČSL), na neuvolněného místostarostu Ivo Frolec (KRUH) a na post uvolněného člena Rady města František Elfmark (Zdravé Hradiště). Dalšími členy Rady města jsou Pavlína Jagošová (ODS), Jaroslav Zatloukal (ODS), František Rochovanský (KDU-ČSL), Blanka Rašticová (KRUH) a Evžen Uher (TOP 09).

Pocit velké úlevy přiznal Zdeněk Procházka, lídr lidovců, kteří se rozhodli koaliční dohodu na platformě vítězné ODS podepsat po úterním stranickém grémiu.

„Ta jednání trvala hodně dlouho a provázela je obrovská nervozita. Do toho se míchaly různé dezinformace, které znepokojovaly naše členy i případné koaliční partnery," uvedl Zdeněk Procházka s tím, že odmítl skočit na špek nabídky sociálních demokratů v podobě pozice starosty.

„Neřešili jsme to, protože jsme byli v jednání s ODS, KRUH a TOP 09," naznačil Zdeněk Procházka.

Rozhodnutí KDU-ČSL bylo impulsem pro zástupce Zdravého Hradiště přidat se ke koalici, která tak získala nadpoloviční počet mandátů v zastupitelstvu.

„Chtěli jsme, aby Zdravé Hradiště získalo obraz toho, že není jen kritikem, ale má snahu také něco udělat. Čtyři členové jsme byli rozhodnuti do koalice s ODS jít, tři členové zásadně říkali ne, a dva členové nevěděli na kterou stranu se přiklonit," uvedl jeden ze zastupitelů za ZH František Prachman.

Hlavními poraženými v třítýdenním boji jsou ČSSD a ANO 2011, které rovněž usilovaly o vytvoření koalice s KDÚ-ČSL a Zdravým Hradištěm. Ty však nakonec daly přednost dosavadnímu vedení radnice.

„Jednání byla složitá, bohužel ti, co deklarovali změnu, to asi nemysleli tak úplně vážně. Vytvořená koalice bude křehká, uvidíme, jak bude fungovat. Je smutné, že druhá a třetí strana s nejvíce mandáty byly postaveny mimo hru," netajila své rozčarování Hana Doupovcová, který byla lídrem ČSSD.

Tato prohra ji prý bolí daleko víc, než neúspěch v senátních volbách.

„Je to větší zklamání, protože jsem doufala, že změnu v Hradišti lze uskutečnit," dodala Hana Doupovcová.

Rozdělení resortů mezi jednotlivé členy Rady města je následující:

Stanislav Blaha – územní plánování, rozvoj města, architektura a regenerace MPZ, finance a městská policie
Zdeněk Procházka – majetek, investice a doprava
Ivo Frolec – kultura a cestovní ruch, školství a sport
František Elfmark – životní prostředí, informatika a sociální věci

Koaliční partneři se dále dohodli na společných programových prioritách a také na tom, že nejpozději do 28. února 2015 vydají podrobné programové prohlášení, které se stane nedílnou součástí právě podepsané koaliční dohody.