Vrchol kariéry Ferdinanda Kubáníka však přišel až po letošních komunálních volbách. Ty jej vynesly v pondělí 5. listopadu na ustanovujícím zastupitelstvu města do křesla starosty Uherského Brodu.

„Svojí kandidaturou jsem chtěl podpořit především stranu KDU-ČSL, jejíž jsem členem. Konečný výsledek voleb mě proto mile překvapil a zastávat post starosty pro mě bude výzvou i ctí, ačkoliv se mi těžce opouštěl tým, který jsem si posledních pět let budoval v nemocnici,“ popsal své pocity po letošních volbách nový starosta Uherského Brodu Ferdinand Kubáník.

Jakožto vystudovaný ekonom nastoupil ve svých dvaadvaceti letech na pozici ekonoma Oblastní charity, kde později zastupoval ředitele. S lidmi je proto zvyklý jednat celý profesní život. „Vycházeli jsme spolu velmi dobře, byl spolehlivý, komunikativní a zodpovědný.

V tomto směru nebude mít ve starostovské pozici žádné problémy. Už se těším na dobrou spolupráci s ním,“ řekl Deníku šéf Oblastní charity Uherský Brod Petr Houšť. Jen pozitivní hodnocení nového starosty má také opoziční zastupitel a někdejší první muž Komenského města Ladislav Kryštof (ČSSD).

„Vzhledem k tomu, že jej znám 34 roků, protože bydlíme v ulici naproti jeho rodičů, mohu říct, že je to velmi slušný člověk a myslím si, že bude dobrý starosta. Možná jen bude muset být trochu přísnější. Byť jsme jako opozice pro něj nehlasovali, protože se volilo vedení města v bloku, pokud by byl volen v rámci jednotlivé volby, určitě bych mu já i někteří další hlas dali a jeho mandát mohl být ještě silnější,“ prozradil Ladislav Kryštof.

A jaké má Ferdinand Kubáník v pozici starosty vlastně plány? „Chtěl bych zlepšit komunikaci města s obyvateli. Mým cílem je ale také za ty čtyři roky dokončit některé z klíčových projektů, jakými jsou protipovodňové opatření, výstavba venkovního koupaliště či vyřešení klíčových dopravních problémů,“ dodal nový starosta.

Komunální volby v Uherském Brodě vyhrála strana KDU-ČSL s 23,91 procenty hlasů. Právě na jejich kandidátní listině byl jako druhý v pořadí Ferdinand Kubáník, který však díky svým preferenčním hlasům přeskočil lídra strany a bývalého místostarostu Davida Surého. Povolební vyjednávání nakonec skončila na domluvě staronové koalice KDU-ČSL , ODS a Nezávislých za rozvoj města. Starostou města byl zvolen Ferdinand Kubáník, prvním neuvolněným místostarostou Jan Hrdý (ODS) a druhým uvolněným místostarostou města Petr Vrána (Nezávislí). Zvolen byl také v uvolněné funkci radního David Surý (KDU-ČSL).